Shtypi

31Dhj/2021
29 dhjetor 2021 – Gazeta Sot: Baleti “Arrëthyesi” nga Çajkovski, tre mbrëmje në skenën e TKOB

Baleti “Arrëthyesi” këto ditë dhjetori është në skenën e Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit. “Arrëthyesi” u shfaq në skenë mbrëmë për të vijuar dhe në datat 29 dhe 30 dhjetor. Disa orë para shfaqjes TKOB bënte me dije se biletat për tre netët ishin shitur. “Të dashur miq, ju bëjmë me dije se biletat […]

28Dhj/2021
27 dhjetor 2021 – News 24: “Arrëthyesi”, vjen në Teatrin e Baletit historia magjike

27 dhjetor 2021 – News 24: “Arrëthyesi”, vjen në Teatrin e Baletit historia magjike https://www.youtube.com/watch?v=6SMNxVxKyok

28Dhj/2021
27 dhjetor 2021 – Abc News: Baleti “Arrëthyesi” traditë në prag festash vjen edhe në skenën shqiptare | ABC News Albania

“Arrëthyesi” është baleti i festave, i ëndrrës, i magjisë dhe i dashurisë rivjen këtë fund vit në skenën e Teatrit të Operas dhe Baletit. Pas tingujve të magjishëm të Çajkovskit me gjuhën e trupit shfaqet si në përrallë me ushtarë lodër, princër e princesha, kukulla, flokë bore por edhe me magjistarë të këqinj. Ikonsideruar si […]

28Dhj/2021
26 dhjetot 2021 – Gazeta Sot: Baleti “Arrëthyesi”, një kryevepër klasike në skenën shqiptare

Baleti “Arrëthyesi”, në skenën shqiptare ka ardhur me interpretimin e artistëve të Teatrit të Operës dhe Baletit. Gjatë këtyre ditëve të muajit të fundit të këtij viti, Teatri i Operës dhe Baletit vazhdon të publikojë materiale nga arkiva, shfaqje që janë vënë ndër vite në skenën e tij. TOB sjell në vëmendje këtë herë edhe […]

28Dhj/2021
22 dhjetor 2021 – Urban lajme: Baleti “Arrëthyesi” nga krijimet më të bukura të repertorit klasik, solistja Ledia Sulaj: E gjen veten i madh e i vogël

Baleti“Arrëthyesi”, një histori magjike në prag të festave të fundvitit në skenën e Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit. TKOB shprehet se është një shfaqje për të gjithë familjen në prag festash, sepse “Arrëthyesi” është baleti i festave, i ëndrrës, i magjisë dhe i dashurisë. “Baleti “Arrëthyesi” është një nga krijimet më të bukura të […]

22Dhj/2021
22 dhjetor 2021 – Baleti “Arrëthyesi” nga krijimet më të bukura të repertorit klasik, solistja Ledia Sulaj: E gjen veten i madh e i vogël

Baleti“Arrëthyesi”, një histori magjike në prag të festave të fundvitit në skenën e Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit. TKOB shprehet se është një shfaqje për të gjithë familjen në prag festash, sepse “Arrëthyesi” është baleti i festave, i ëndrrës, i magjisë dhe i dashurisë. “Baleti “Arrëthyesi” është një nga krijimet më të bukura të […]

17Dhj/2021
17 dhjetor 2021 – Gazeta Sot: Opera “La Boheme”, TKOB: Një nga kryeveprat e Puçinit

“La Boheme” opera e kompozitorit Giacomo Puccini sonte shënon mbrëmjen e fundit në skenën e Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit. Vepra u shfaq për publikun në datat 14,15 dhe 16 dhjetor dhe sonte është nata e fundit. TKOB të enjten shprehej se biletat për shfaqjen ishin shitur. “Të dashur miq, biletat për operën “La […]

16Dhj/2021
15 dhjetor 2021 – Top Channel: “La Boheme” shfaqet në Tiranë/ Premiera në teatrin kombëtar të operas dhe baletit

“La Boheme” e kompozitorit Giacomo Puccini pati premierën mbrëmjen e së mërkurës në Teatrin Kombëtar të Operas dhe Baletit dhe do të vijojë shfaqet deri më 17 dhjetor. Regjia e këtij produksioni ju besua Ada Gurrës. Orkestra e TKOB dirigjohet në katër netët e shfaqjes nga dirigjenti italian Jacopo Sipari. Pas Eva Golemit, rolin e […]

16Dhj/2021
15 dhjetor 2021 – ATSH: “La Boheme” e Puçinit mirëpritet nga artdashësit në TKOB

Opera “La Boheme” nga Puçini dhe libret të Giuseppe Giacosa dhe Luigi Illica, u mirëprit mbrëmjen e djeshme në Teatrin Kombëtar të Operës, Baletit dhe Ansamblit Popullor. Në këtë shfaqje të operas bohemiane, historisë më të bukur të dashurisë, interpretuanorkestra, kori, trupa e baletit, artistët e Cirkut të Tiranës dhe kori i Fëmijëve. Regjia e […]

16Dhj/2021
14 dhjetor 2021 – Gazeta Sot: “La Boheme” në TKOB, sopranoja Eva Golemi: Një opera, që kërkon cilësi vokale dhe aktoriale

La Boheme” opera e kompozitorit Giacomo Puccini për katër mbrëmje vjen në skenën e Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit. Katër shfaqje në skenën e re, e cila sipas TKOB mirëpret katër kaste të ndryshme artistësh shqiptarë dhe ndërkombëtarë, në katër mbrëmje në datat 14,15,16 dhe 17 dhjetor. Sopranoja e njohur Eva Golemi në skenë […]

16Dhj/2021
13 dhjetor 2021 – Infokult: “La Boheme,” katër netë në TKOB, me katër grupe aktorësh 14, 15, 16 dhe 17 dhjetor, 18:30 nëTKOB

Më 14, 15, 16 dhe 17 dhjetor, “La Boheme” do të ngjitet në skenën e Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit nga katër kasta të ndryshme aktorësh shqiptarë dhe të huaj. Në këto rivënie do të interpretojnë orkestra, kori, trupa e baletit, artistët e cirkut dhe kori i fëmijëve. Aktorët e secilës performancë i gjeni […]

01Dhj/2021
30.11.2021 – Gazeta Sot: “Rrok’e agimin”, këngët e luftës të stilizuara nga artistët e rinj në ritmet rock

“Rrok’e agimin” bëri bashkë vokalistët lirik dhe ato të muzikës rrok në Teatrin Kombëtar të Operës dhe Baletit. Vikena Kamenica, Denis Skura, Renisa Lacka, Ivana Hoxha, Xhieldo Hyseni dhe artistët e ftuar Kamela Islamaj dhe Gjergj Kaçinari ishin pjesë e koncertit. Dirigjent Edmond Doko, solistë instrumentistë Etrita Ibrahimi në piano dhe Nikola Kondakçi në violinë. […]