Shtypi

14Tet/2021
Drejtoresha e Përgjithshme – Sezoni Artistik 2021 – 2022

#SEZONIARTISTIK #TKOBAP #HISTORIANËIMAZHE #65VJET Pas shfaqjeve të Inaugurimit të Rikonstruksionit të teatrit, sonte ne startojmë sezonin artistik të #TKOB-së, i cili këtë vit ka 65-vjetorin e krijimit. Celebrimin e këtij përjevori ne do ta shtrijmë përgjatë një viti kalendarik. Sot në konferencën për shtyp, Drejtoresha e Përgjithshme znj. Zana Çela prezantoi botimin e katalogut “Historia […]

11Tet/2021
10.10.2021 – Lajm i fundit aktualitet: Vallet popullore shqiptare ngrenë në këmbë Athinën Ansambli i Këngëve dhe Valleve popullore ka zhvilluar në Athinë një  koncert festiv që ka ngritur peshë zemrat e emigrantëve shqiptarë që jetojnë në Greqi. 

Këngët dhe vallet popullore shqiptare dhe kostumet popullore janë ndjekur edhe prej qytetarëve  të shumtë grekë,të cilët ndoqën nga afër këtë event të organizuar prej ambasadës shqiptare në Athinë.Në jo pak raste në skenë janë ngjitur edhe emigrantët shqiptarë, të cilët të entuziazmuar me tingujt e muzikës sonë popullore kërcyen dhe u argëtuan në skenën […]

11Tet/2021
10 tetor 2021 – Top Channel: Top News – Koncert i Ansamblit Popullor në Athinë / Ambasada hap ekspozitë me kostumet shqiptare

Ansambli i Këngëve dhe Valleve Popullore ka zhvilluar në Athinë një koncert festiv që ka ngritur peshë zemrat e emigrantëve Shqiptarë që jetojnë në Greqi. Këngët dhe vallet popullore shqiptare dhe kostumet popullore janë ndjekur edhe prej qytetarëve të shumtë grekë,të cilët ndoqën nga afër këtë event të organizuar prej ambasadës shqiptare në Athinë. Në […]

11Tet/2021
8.10.2021 – Koncerti i Ansamblit Kombëtar të Këngëve e Valleve Popullore në Athinë

Ka qenë një nga ngjarjet më interesante dhe të shumëpritura pas një periudhe të gjatë pandemie cikli i aktiviteteve të organizuara në Greqi nga Agjencia Kombëtare e Diasporës. Mes takimeve me përfaqësues të komunitetit, ekspozitave dhe panaireve ngjarja më e rëndësishme ishte koncerti  Ansamblit Kombëtar të Këngëve dhe Valleve Popullore. Artistët kanë ndarë ne rrjetet […]

11Tet/2021
2.10.2021 – Gazeta Shqiptarja.com: Yuri Kim krah Bujar Qamilit, ndjek nga afër koncertin për këngëtaren e muzikës popullore Fitnete Rexha: Unë e dua Shqipërinë

Ambasadorja e SHBA-së në Tiranë, Yuri Kim është njëkohësisht edhe një ambasadore shumë e mirë e traditave dhe e kulturës shqiptare. TIRANË- Ambasadorja e SHBA-së në Tiranë, Yuri Kim është njëkohësisht edhe një ambasadore shumë e mirë e traditave dhe e kulturës shqiptare. Ajo është parë që të promovojë bukuritë e vendit tonë, e ndërsa […]

08Tet/2021
2.10.2021 – Dritare.net: Ambasadorja Kim në koncertin për Fitnete Rexhën: Unë e dua Shqipërinë!

Në teatrin e Operas dhe Baletit u mbajt koncerti premierë “Gjerdani i Artë” – Fitnete Rexha. Në koncert ishte e pranishme edhe ambasadorja e SHBA-ve në Shqipëri, Yuri Kim. Përmes një postimi në rrjetet sociale, zonja Kim shkruan se ishte një mbrëmje e mrekullueshme. “Një mbrëmje e mrekullueshme në përkujtim të këngëtares së muzikës popullore […]

08Tet/2021
2.10.2021 – Gazeta Sot: “Gjerdani i Artë” – Fitnete Rexha, koncert dedikuar mjeshtres së interpretimit të këngëve popullore nga Ansambli Popullor

Koncerti premierë “Gjerdani i Artë” – Fitnete Rexha erdhi për publikun me artistët e Ansamblit të Këngëve dhe Valleve Popullore. Repertori më i bukur i saj erdhi me interpretim nga solistët e Ansamblit Popullor Aranit Hoxha, Iris Bega, Mirela Aliaj, Genciana Paparisto dhe artistët e së ardhmes të trajnuar nga Teatri Kombëtar i Operës dhe […]

08Tet/2021
2.10.2021 – Ata.Gov.Al: “Gjerdani i Artë”, repertori më i bukur i Fitnete Rexhës në skenën e re të Teatrit të Operas

“Gjerdani i Artë” – Fitnete Rexha titullohej koncerti i organizuar mbrëmjen e djeshme në Teatrin Kombëtar i Operës, Baletit dhe Ansamblit Popullor. Repertori më i bukur i interpretuar nga mbretëresha e muzikës popullore të Shqipërisë së mesme Fitnete Rexha u interpretua nga solistët e Ansamblit Popullor: Aranit Hoxha, Iris Bega, Mirela Aliaj, Genciana Paparisto etj. […]

08Tet/2021
30.9.2021 – Vizion Plus: “Gjerdani i artë” nis rrugëtimin – Vizion Plus

“Gjerdani i Artë” është një cikël koncertesh, që do t’i kushtohet artistëve që kanë lënë gjurmë në muzikën popullore shqiptare, në Teatrin Kombëtar të Operës dhe Baletit. Shfaqja e parë, e cila i kushtohet ikonës së muzikës së Shqipërisë së mesme Fitnete Rexhës, do të interpretohet nga Ansambli i Këngëve dhe Valleve Popullore. Për drejtorin […]

24Sht/2021
24.9.2021 – Gazeta Sot: “Annonciaton” dhe “La Stravaganza” dy balete të krijuara nga Angelin Preljocaj, në

“Annonciaton” dhe “La Stravaganza” dy balete të krijuara nga koreografi me famë botërore Angelin Prelocaj shfaqen për dy net me radhë në Teatrin Kombëtar të Operës dhe Baletit. Shfaqjet vijnë mbrëmjet e së premtes dhe të shtunës, 24 dhe 25 shtator ndërsa në Tiranë ka ardhur asistente koreografja e kompanisë së Angelin Preljocaj, Natalia Naidich. […]

24Sht/2021
 23.9.2021 – Shqiptarja.com: Rikthehet në Tiranë me “Annociation” koreografi Prejlocaj! Premiera do të shfaqet në datat 24 dhe 25 shtator në skenën e TKOB

 “Annonciation” quhet premiera që do të rikthejë në Tiranë artistin e njohur me origjinë shqiptare Angjelin Prejlocaj, më 24 dhe 25 shtator në Teatrin Kombëtar të Operas dhe Baletit. Rievokim i punës artistike të mjeshtrit ndër vite, premiera vjen para publikut nën interpretimin e balerinëve vendas dhe të trupës së koreografit Prejlocaj “Annociation” është premiera […]

24Sht/2021
23.9.2021 – Top Channel: Dy shfaqje baleti në Tiranë/ Të krijuara nga koreografi Angjelin Prelocaj

Teatri Kombëtar i Operas Baletit dhe Ansamblit Popullor shfaq premierën e baletit: “Annonciaton” dhe “La Stravaganza”. Dy balete të krijuara nga koreografi me famë botërore Angelin Prelocaj shfaqjen në dt 24 dhe 25 Shtator në Teatrin Kombëtar të Operas dhe Baletit. Prelocaj, i cili nuk do të jetë vetë i pranishëm ka qenë një ndër […]