Shtypi

12Tet/2018
Rikthehet opera “Carmen” në bashkëpunim me Teatrin e Serbisë

Përgjatë katër netëve, këtë fund shtatori, opera ‘Carmen’ do të rikthehet në skenën e Pallatit të Kongreseve. Këtë herë vepra konkretizon bashkëpunimin e Teatrit të Operas dhe Baletit me Teatrin Nacional të Operas së Serbisë. Opera ‘Carmen’ rikthehet këtë fund shtatori në katër netë për të gjithë ata që e humbën sezonin e kaluar. Në […]

12Tet/2018
ATSH – “Stabat Mater” hap sezonin artistik të Teatrit të Operës dhe Baleti

“Stabat Mater” do të çelë sezonin artistik në skenën e “ArTurbinës”. Vepra më e famshme e kompozitorit Antonin Dvorzhak vjen premierë absolute për publikun kryeqytetas në mbrëmjen e së enjtes. E ftuar speciale është dirigjentja, Arlinda Majollari, që i bashkohet orkestrës, korit dhe solistëve të TKOB. Kjo vepër risjell pas 25 vitesh pianisten dhe dirigjenten, Arlinda Majollari […]

12Tet/2018
TKOB ÇEL SEZONIN ARTISTIK ME NJË VEPËR KLASIKE

Një vepër klasike ku do të interpretojnë thuajse 100 artistët të Teatrit të Operas dhe Baletit ngjitet sot në skenën e arTurbina. Këto janë përgatitjet e fundit, për shfaqjen e Dvorzhak, “Stabat Mater”. E kjo është shfaqja e parë që orkestra e kori i Teatrit të Operas dhe Baletit realizon në këtë skene te re […]

12Tet/2018
Vizion Plus – TKOB çel sezonin artistik me një vepër klasike

Një vepër klasike ku do të interpretojnë thuajse 100 artistët të Teatrit të Operas dhe Baletit ngjitet sot në skenën e arTurbina. Këto janë përgatitjet e fundit, për shfaqjen e Dvorzhak, “Stabat Mater”. E kjo është shfaqja e parë që orkestra e kori i Teatrit të Operas dhe Baletit realizon në këtë skene te re […]

12Tet/2018
Report Tv – Zana Çela: Këtë sezon kemi 141 aktivitete / 2 balete premier

Drejtoresha e Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit Zana Çela prezantoi kalendarin artistik për muajit shtator-dhjetor. Në 141 aktivitete gjatë këtij sezoni nëntë prej tyre janë premiera në gjini të ndryshme. 2 në balet, “Zhizel”, si një rivënie historike në ndër të koreografit të njohur Agron Alisë në nder të 85-vjetorit të lindjes dhe një […]

12Tet/2018
Sot News – Shtator – dhjetor 2018, TOB vjen me 141 aktivitete për publikun

Drejtoresha e Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit Zana Çela prezantoi kalendarin artistik për TOB gjatë muajit shtator-dhjetor sjell 141 aktivitete, nëntë prej tyre janë premiera në gjini të ndryshme. Baleti “Zhizel” vjen si një rivënie historike në ndër të koreografit të njohur Agron Alisë. Por shfaqja e parë e këtij sezoni është vepra vokalo-simfonike […]

12Tet/2018
ATSH – Shfaqet sot në Korçë opera ‘’Carmen’’

Në Teatrin “Andon Zako Cajupi”, në Korçë do të shfaqet sot në orën 19:00 opera “Carmen”. Mexosopranoja, Vikena Kamenica do të performojë në sallën e “Parisit” të vogël. Teatri  “Andon Zako Cajupi”, fton artdashësit për ta ndjekur këtë shfaqje. ”Nëse je në Korçe dhe sot nuk gjete një poltron bosh në sallën e tejmbushur të […]

12Tet/2018
ABC News Albania – “Sabat Mater” çel sezonin e TKOB-së

“Sabat Mater” do të çelë sezonin artistik në skenën e “Arturbinës”. Vepra me e famshme dhe më shpirtërore  e kompozitorit Antonin Dvorzhak vjen premierë absolute për publikun kryeqytetas mbrëmjen e së ejntes. E ftuar speciale është dirigjentja Arlinda Majollari, qe i bashkohet e orkestrës  korit dhe solistëve të TKOB. Teatri Kombëtar i Operas dhe Baletit […]

12Tet/2018
GAZETA SOT – “Stabat Mater” çel sezonin artistik të Teatrit të Operës dhe Baletit

Teatri Kombëtar i Operës dhe Baletit nis sezonin artistik me një vepër elitare. TOB bën me dije se shfaqja “Stabat Mater” nga Antonin Dvorak do të jetë në skene “arTurbinës” dhe është një nga veprat më të famshme të tij dhe me shpirtëroret. E ftuar speciale në veprën e Dvorak është dirigjentja Arlinda Majollari, që […]