Shtypi

16Jan/2019
29 Dhjetor 2018 – Top Channel – Një Gala magjike me valset dhe pjesët më të bukura të Strauss dhe autorëve të tjerë vjenez.

“Allez Waltzer”, le të vallëzojmë të gjithë në tingujt e valsit të mrekullueshëm austriak, për të përmbyllur kështu edhe një vit të gjatë bashkëpunimesh, ndërmjet kulturave të dy vendeve, të Austrisë dhe Shqipërisë. Vjen kështu kjo mbrëmje gala nga Teatrin Kombëtar të Operas dhe Baletit, për të përmbyllur edhe këtë kalendar të këtij viti artistik, […]

16Jan/2019
19 Dhjetor 2018 – RTSH – Alles Waltzer – Të gjithë të kërcejmë! Motoja e Ballos Vjeneze

Alles Waltzer – “Të gjithë të kërcejmë!” Kjo është motoja e Ballos Vjeneze, një grand gala që sjell edhe këtë fundvit stafin e TKOB-së në Pallatin e Kongreseve, më 28 dhjetor. Ky event sjell nga Austria koreografin dh regjisorin Renato Zanella, por edhe dirigjentin Claudio Buchler. Një mbrëmje plot me kërcime, muzikë vjenze dhe vokale, që […]

16Jan/2019
19 Dhjetor 2018 – KONICA – PREZANTOHET GRAND GALA “ALES WALZER” NË TKOB

Grand Gala “Alles Walzer” u prezantua sot në konferencën për shtyp në prani të Ministres së Kulturës, Znj.Mirela Kunbaro, Ambasadorit të Austrisë, Z.Johann Sattler, Drejtoreshës së Përgjithshme të Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit, Znj.Zana Cela dhe koreografit, Z.Renato Zanella.  “Ky event, është konceptuar si simbolika e ritmit dhe energjisë së teatrit tonë, si një […]

16Jan/2019
8 Dhjetor 2018 – ATSH – “Të gjithë e duan Agim Krajkën”, mblodhi 140 artistë me muzikën e tij

Teatri Kombëtar i Operës, Baletit dhe Ansamblit Popullor sollën mbrëmë në skenë koncertin “Të gjithë e duan Agim Krajkën”.Koncerti në nder të mjeshtrit të muzikës Agim Krajka ishte dhe në përmbyllje të 60-vjetorit të Ansamblit Popullor. ”Kemi një vit që celebrojmë me performanca të shumta 60-të vjetorin e Ansamblit Popullor të Këngëve dhe Valleve, për […]

16Jan/2019
8 Dhjetor 2018 – Shqiptarja.com – Të gjithë e duan Agim Krajkën’, koncert me këngë dhe valle të kompozitorit, tek ArTurbina

“Të gjithë e duan Agim Krajkën” bëri bashkë miqtë, familjarët edhe kolegët në ArTurbina. Në skenë u prezantuan këngët, vallet dhe muzika që kompozitori Krajka ka shkruar dhe orkestruar gjatë jetës së tij. Presidenti i vendit e dekoroi me titullin “Nderi i Kombit”. Mbrëmja gala “Të gjithë e duan Agim Krajkën” bëri bashkë miq, dashamirës dhe […]

16Jan/2019
8 Dhjetor 2018 – TOP CHANNEL – Të gjithë e duan Agim Krajkën, është kjo Grand Gala që ka bërë bashkë 140 artistë që do të interpretojnë majat e asaj që krijoi Mjeshtri i Madh Agim Krajka.

Agim Krajka, kompozoi dhe drejtori për mbi 30 vjet orkestrën e Ansamblit Popullor të Këngëve dhe Valleve. Përvec folklorit ai futi edhe tendencat e reja muzikore. Publiku mezi i priste këngët e tij. “E ftoj në skenë Mjeshtrin e Madh Agim Krajkën. Ishte festivali i parë i këngës në Radio Tirana dhe Gimi ishte vetëm […]

16Jan/2019
7 Dhjetor 2018 – Ora News – Një Grand Gala për kompozitorin e dashurisë Agim Krajka

Teatri Kombëtar i Operas, Baletit dhe Ansamblit Popullor shfaq në 7 dhe 8 dhjetor, ora 19:00 në arTurbina – Grand Gala “Të gjithë e duan Agim Krajkën”. Gjatë këtij viti ka pasur  performanca të shumta me rastin e 60-të vjetorin e Ansamblit Popullor të Këngëve dhe Valleve, që mbyllin siparin me këtë koncert kushtuar nje […]

16Jan/2019
7 Dhjetor 2018 – Gazeta Shqip – Një Grand Gala për kompozitorin e dashurisë Agim Krajka

Teatri Kombëtar i Operas, Baletit dhe Ansamblit Popullor shfaq në 7 dhe 8 dhjetor, ora 19:00 në arTurbina – Grand Gala “Të gjithë e duan Agim Krajkën”. Gjatë këtij viti ka pasur  performanca të shumta me rastin e 60-të vjetorin e Ansamblit Popullor të Këngëve dhe Valleve, që mbyllin siparin me këtë koncert kushtuar nje […]

16Jan/2019
5 Dhjetor 2018 – Gazeta 55 – Rikthimi i Agim Krajkës, dy net live tek ‘ArtTurbina’

“Grand gala. Të gjithë e duan Agim Krajkën”, me këtë titull manifestiv krijimtaria muzikore e kompozitorit Agim Krajka do të vijë në në dy mbrëmje të veçanta tek qendra multikulturore “ArTurbina”. Plot 140 artistë do të dhurojnë një performancë me veprat më të bukura të mjeshtrit Agim Krajka. Koncertet do të mbahen në datat 7 […]

16Jan/2019
5 Dhjetor 2018 – Gazeta Panorama – “Të gjithë e duan Agim Krajkën”, 140 artistë në skenë për mjeshtrin

Ai fitonte vetëm vende të dyta, sepse të parat i jepeshin Partisë. Por, e vërteta ishte se të gjithë donin Agim Krajkën. Dhe vazhdojnë ta duan, pavarësisht se të tjera ritme, stile, ngjyra, ka marrë muzika jonë. “Të gjithë e duan Agim Krajkën, sepse ai kompozoi për të gjithë, shkroi këngë, muzikë filmash, vepra instrumentale […]

16Jan/2019
5 Dhjetor 2018 – Gazeta Shqiptarja.com- Rikthimi fantastik i Agim Krajkës, dy net live tek ‘ArTurbina’

-Plot 140 artistë e këngëtarë të njohur do të ngjiten në skenë me krijimtarinë muzikore të kompozitorit në “Grand gala-në “Të gjithë e duan Agim Krajkën” “Grand gala. Të gjithë e duan Agim Krajkën”, me këtë titull manifestiv krijimtaria muzikore e kompozitorit Agim Krajka do të vijë në  dy mbrëmje të veçanta tek qendra multikulturore […]

16Jan/2019
4 Dhjetor 2018 – Konica – arTurbina rizgjon mjeshtrin Agim Krajka

Agim Krajka është një nga kompozitorët më të dashur për publikun, ‘’Mjeshtër i Madh’’ dhe një nga pionerët e krijimit të këngëve të bukura shqipe dhe kulturës autentike shqiptare, si dhe një profesionist me një gamë të gjerë prodhimtarie në fushën e muzikës artit dhe të kulturës.   Në datë 7 dhe 8 dhjetor profesionalizmi […]