Shtypi

17Pri/2020
17 prill 2020 – Revista Who.com: Balerinët e TKOB-së interpretojnë në kushte izolimi

Teatri Kombëtar i Operas dhe Baletit i Shqipërisë ka vendosur që të jetë pranë publikut, nëpërmjet një sezoni artistik online. Ky sezon është konceptuar në mënyrë të atillë që përveç transmetimit të shfaqjeve të xhiruara në sezonet e kaluara, të përmbajë edhe performanca solistike të artistëve të xhiruara në kushtet e karantinimit. Ky sezon artistik […]

17Pri/2020
17 Prill 2020 – News 31.al: Balerinët e TKOB-së interpretojnë në kushte izolimi

Teatri Kombëtar i Operas dhe Baletit i Shqipërisë ka vendosur që të jetë pranë publikut, nëpërmjet një sezoni artistik online. Ky sezon është konceptuar në mënyrë të atillë që përveç transmetimit të shfaqjeve të xhiruara në sezonet e kaluara, të përmbajë edhe performanca solistike të artistëve të xhiruara në kushtet e karantinimit. Ky sezon artistik […]

17Pri/2020
17 prill 2020 – Dosje.al: Për artistët nuk ka kufinj edhe në kohë pandemie! Balerinët e TKOB-së sjellin performanca solistike të xhiruara në karantinë Balerinët e TKOB-së interpretojnë në kushte izolimi dhe sjellin performancat e tyre të veçanta.

Shqipëria është nën karantinë, por kjo nuk ndal balerinët që të sjellin krijimet e tyre artistike, edhe pse të izoluar. Teatri Kombëtar i Operas dhe Baletit i Shqipërisë ka vendosur që të jetë pranë publikut, nëpërmjet një sezoni artistik online. Sikurse programet e shumta që transmetohen gjatë kësaj pandemie koronavirusi, në kushte të pazakonta, balerinët […]

15Pri/2020
14 prill 2020 – Gazeta Sot: Përjetimet artistike dhe ndjesitë e kësaj kohe, në krijimet e solistëve të baletit

Teatri i Operës dhe Baletit në sezonin artistik online me balete, opera dhe koncerte ka dhe performancat soul me artistë të ndryshëm. Performancat soul janë pjesë e shfaqjeve premierë online me solistët e trupës së baletit. Performca e parë soul shfaqja e radhës e Teatrit të Operës dhe Baletit në këtë sezon artistik online vjen […]

15Pri/2020
13 prill 2020 – Ftesë në 5: Përlotet Zana Çela dhe fajin e ka kjo fotografi!

Drejtoresha e Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit, Zana Çela, ishte pjesë e “Ftesë në 5” me Bieta Sulon, nga ku foli për sezonin e ri artistik të TKOB si edhe rutinën në këto ditë karantinimi. Ajo ndau përditshmërinë si amvisë dhe zonjë shtëpie, edhe pse nuk i kurseu as lotët kur ra fjala te […]

15Pri/2020
12 prill 2020 – Jo vetem mode –  Opera me pizhama, Zana Cela shpjegon gjithcka

Drejtoresha e TKOBAP flet per “Opera me pizhama” nisma artistike që vjen për gjithë publikun duke u përshtatur dhe me kushtet e vetizolimit.

15Pri/2020
11 prill 2020 – TV Klan: Opera me pizhama” ne TKOB

“Opera me Pizhama”, kështu e ka quajtur Teatri Kombëtar i Operas dhe Baletit kalendarin online, nisma artistike që vjen për gjithë publikun duke u përshtatur dhe me kushtet e vetizolimit. Të gjithë artdashësit tashmë mund t’i shijojnë aktivitetet që vijnë nën interpretimin e të gjithë artistëve përmes kompjuterit, celularit ose televizorit. Tashmë ju mund të […]

15Pri/2020
11 prill 2020 – Gazeta Shekulli: Sot përgatituni për “opera me pizhama”, nis sfida më e re e TKOB me shfaqje online

Asgjë nuk mundet t’i ndalë artistët në vazhdimin e punës së tyre, madje as izolimi në shtëpi. Teatri Kombëtar i Operas, Baletit dhe Ansamblit Popullor ka vendosur që të gjitha shfaqjet t’i transmetojë online, për të gjithë ata që dëshirojnë të vazhdojnë të ndjekin zhvillimet kulturore në kushte shtëpie. Sot do të nisë sfida më […]

15Pri/2020
10 prill 2020 – Observerkult:Ndiqni ‘opera me pizhama’ prej datës 11 prill

“Sezon artistik online ndiq “Opera me pizhama”, prej datës 11 prill, opera, balet, koncerte, performanca-soul”, njofton Teatri Kombëtar i Operës, Baletit dhe Ansamblit Popullor ( TKOBAP). Sipas drejtuesve të këtij institucioni sezoni artistik online do të vijë me një program që përmban opera, koncerte, balet, etj. Opera “La Boheme” që ishte lajmëruar më parë nga […]

10Pri/2020
10 prill 2020 – ABC News : “Opera me pizhama”, Zana Çela rrefen detaje nga nisma me e re e artisteve: Do te mbetet historike

Në një lidhje me “ABC e mëngjesit” Zana Çela drejtore e TKOB ka folur për nismën më të re që do të sjellin artistët në këtë kohë karantinë “Opera me pizhame”. Çela tha se kjo situatë nuk mund të kalohej pa realizuar asnjë aktivitet nga artistët dhe në këtë mënyrë u diskutua se si mund […]

10Pri/2020
9 prill 2020 – Infomedia: “Opera me Pizhama”: Teatri i Operas dhe Baletit nis shfaqjet në internet

Teatri Kombëtar i Operas dhe Baletit, për shkak të situatës së krijuar nga pandemia e COVID-19, ka ardhur për herë të parë me një kalendar artistik tepër të veçantë duke u përshtatur dhe me kushtet e vetëizolimit. https://www.imalbania.com/opera-me-pizhama-teatri-i-operas-dhe-baletit-nis-shfaqjet-ne-internet/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=opera-me-pizhama-teatri-i-operas-dhe-baletit-nis-shfaqjet-ne-internet

10Pri/2020
9 prill 2020 – Shqiptarja.com: TKOB kompenson humbjen e ‘La Boheme’: Ndiqni ‘Opera me pizhama’ prej datës 11 prill

Programi muzikor do të jetë online për publikun më 11 prill me opera, balete dhe koncerte. Në këtë program do të përfshihen edhe artistët italianë që kanë bashkëpunuar me TKOB-in gjatë këtij sezoni artistik, sic është aria e njohur “Visi d’arte” nga opera “Toska” e kompozitorit Xhakomo Puçini, që do të këndohet nga sopranoja e […]