Shtypi

15Maj/2020
14 maj 2020 – Gazeta Shqiptare: “Opera me pizhama” vijon shfaqjet, ja programi

“Opera me pizhama” prezanton sonte mbrëma një grupim të ri iniciativash të disa prej solistëve dhe instrumentistëve të TKOB-së, një tjetër performancë shpirti. “Performance Soul”, prej perëndimit të diellit të Leonard Dedës e Zef Lekajt, te këngët e rinisë së Agim Krajkës e Zhuljana Jorganxhisë; nga vitet 1900 me “Intermezzo”-n e Manuel Ponce, tek jazz-i […]

06Maj/2020
5 maj 2020 – News 31.al:TKOB: me art kundër dhunës ndaj gruas

Balerinat e TKOB-së u bënë bashkë për një çështje me ndjeshmëri të lartë, që në mbarë botën ngre miliona zëra e përcjell mesazhe të pafundme. Performanca e shpirtit kundër dhunës ndaj gruas prezantoi krijimtarinë e balerinave, si pjesë e sezonit artistik online “Opera me pizhama”. Të frymëzuara nga muzika unike e Mozart, Koncert nr 23 […]

06Maj/2020
5 maj 2020 – Gazeta Koha jonë: TKOB: me art kundër dhunës ndaj gruas

Balerinat e TKOB-së u bënë bashkë për një çështje me ndjeshmëri të lartë, që në mbarë botën ngre miliona zëra e përcjell mesazhe të pafundme. Performanca e shpirtit kundër dhunës ndaj gruas prezantoi krijimtarinë e balerinave, si pjesë e sezonit artistik online “Opera me pizhama”.  Të frymëzuara nga muzika unike e Mozart, Koncert nr […]

05Maj/2020
4 maj 2020 – Gazeta Sot: Artistet e trupës së baletit bëhen bashkë kundër dhunës ndaj gruas

Artistet e Teatrit të Operës dhe Baletit u bënë bashkë me një kauzë, që në mbarë botën po vazhdon të ngrejë mijëra zëra. Performanca e shpirtit kundër dhunës ndaj gruas bëri bashkë balerinat e trupës së baletit, që përmes krijimeve të tyre sjellin një mesazh të fortë në shoqërinë tonë. Me një krijimtari që u […]

05Maj/2020
30 Prill 2020 – Gazeta Sot: Gerti Druga: “Ansambli në Karantinë”, një projekt impenjues

Artistët e Ansamblit të Këngëve dhe Valleve Popullore po vazhdojnë të prezantohen për publikun me krijimtarinë folklorike edhe gjatë kësaj kohe. Ata janë prezantuar me një program të pasur muzikor, ku nuk kanë munguar perlat e krijimtarisë popullore. Drejtuesi artistik i ansamblit Gerti Druga shprehet se “Ansambli në Karantinë” ishte një projekt impenjues, ku nuk […]

29Pri/2020
28 prill 2020 – Gazeta Sot: Krijimtaria popullore dhe ajo e muzikës së lehtë nga Agim Krajka, një koncert me artistët

Artistët e Ansamblit Popullor dhe emra të njohur të muzikës së lehtë janë pjesë e koncertit “Të gjithë e duan Agim Krajkën”. Krijimtaria e kompozitorit të njohur vjen këtë mbrëmje, ku Teatri Kombëtar i Operës, Baletit dhe Ansamblit Popullor shfaq këtë koncert për publikun. Kompozitori Agim Krajka “Nderi i Kombit” me krijimtarinë e tij në […]

28Pri/2020
27 prill 2020 – Gazeta Sot:  Artistët e ansamblit vijnë me pjesë popullore për publikun

Artistët e Ansamblit të Këngëve dhe Valleve Popullore erdhën me një program të pasur për publikun, që këtë herë i ndoqi nga shtëpitë. Artistët u prezantuan jo vetëm me krijimet e realizuara më parë, por dhe të reja. Teatri Kombëtar i Operës, Baleti dhe Ansamblit Popullor shprehej për mbrëmjen e datës 25 prill, se në […]

19Pri/2020
18 prill 2020 – Gazeta Sot: Solistët e operës, një koncert me arie nga kryeveprat “Tosca”, “Një ballo me maska” dhe “La Boheme”

Koncerti recital me solistët e vokalit dhe me arie nga kryeveprat botërore është shfaqja e tretë e sezonit artistik të Teatrit të Operës dhe Baletit. Sezoni artistik online po sjell para artdashësve artistët e TOB, ku pas baletit të tjerë solistë të vokalit janë pjesë e shfaqjeve që po zhvillon institucioni gjatë kësaj kohe, kur […]

19Pri/2020
18 prill 2020 – Shqiptarja.com: Eltion Merja, përjetime në kohë karantine, balerini zbraz shtëpinë për monologun ‘In room’

Izolimi social dhe përjetimi përballë këtij fenomeni, janë boshti kryesor i kësaj pjese të shkëputur nga “Dhoma e 12-të” Balerini i Teatrit të Operës dhe Baletit, Eltion Merja është prekur nga situata e krijuar nga Covid 19, ku e gjithë bota duhet të përshtatet në këto kohë të vështira. I frymëzuar për të sjellë një […]

18Pri/2020
17 Prill 2020 – Shqiptarja.com: Balerini Dion Gjinika vallëzon në karantinë monologun “Egoja” të “Carmina Burana”

Baletini vallëzon koreografinë e Yuri Vamos. Tema qendrore e koreografisë prek aktualitetin, “qëndrimi i njeriut ndaj ligjeve të natyrës” Monologu “Egoja”, shkëputur nga “Carmina Burana” me koreografi të Yuri Vamos, në mungesë të ndriçimit dhe efekteve speciale, mbërrin e mbështjellë nga dashuria e balerinit Dion Gjinika për publikun. I mbyllur në shtëpi, për shkak të situatës […]

18Pri/2020
17 prill 2020 – ABC News.al: Tirana në karantinë gjatë fundjavës, artistët e Teatrit të Operas përgatisin një surprise

Klejvis Saliaj, drejtor i Produksionit Skenik të Teatrit të Operas ka deklaruar në emisionin Abc-ja e mëngjesit në Abc News se të shtunën në mbrëmje solistët e Teatrit të Operas do të dhurojnë një koncert onlinë për 30 minuta. Ai tha se të gjithë artistët po përpiqen të përcjellin përmes artit online një mesazh për […]

17Pri/2020
17 prill 2020 – Gazeta Koha jonë: Balerinët e TKOB-së interpretojnë në kushte izolimi

Teatri Kombëtar i Operas dhe Baletit i Shqipërisë ka vendosur që të jetë pranë publikut, nëpërmjet një sezoni artistik online.Ky sezon është konceptuar në mënyrë të atillë që përveç transmetimit të shfaqjeve të xhiruara në sezonet e kaluara, të përmbajë edhe performanca solistike të artistëve të xhiruara në kushtet e karantinimit.Ky sezon artistik është hapur […]