Shtypi

20Nën/2019
19 NËNTOR 2019 – Report Tv – Koncerti “Rrjedh në këngë e ligjërime”/ Veprat e Feim Ibrahimit shikojnë dritën e skenës

Veprat e kompozitorit Feim Ibrahimi do të shikojnë dritën e skenës këtë të enjte (19.00), në Qendrën Kulturore të Katedrales Ortodokse. Ndonëse, u formua në shkollën shqiptare të muzikës (1966), nën drejtimin e profesor Tish Daija, artisti është cilësuar nga kritika e kohës, si kompozitori që tronditi tabutë e realizmit socialist. Drejtoresha e Teatrit Kombëtar […]

15Nën/2019
14 Nëntor 2019 – Gazeta sot – “Zhizel”, vepra e fondit të artë të baleteve botërore, dy mbrëmje te “ArTurbina”

Vepra “Zhizel” i përket fondit të artë të baleteve botërore, por Teatri i Operës dhe Baletit e sjell në skenë për 86- vjetorin e lindjes së koreografit, “Mjeshtrit të Madh” Agron Aliaj. Vepra vjen në skenë për dy mbrëmje te “ArTurbina”, por TOB shprehet se është rasti për mos ta humbur një kryevepër në të […]

15Nën/2019
14 Tetor 2019 – Ora News – Ditë e Re Etrita Ibrahimi: “Rrjedh në këngë e ligjërime”, një koncert për Feim ibrahimin

Etrita Ibrahimi, vajza e kompozitorit të njohur, Feim Ibrahimi ka qenë e ftuar në emisionin “Ditë e Re”, për të folur rreth Koncertit “Feim Ibrahimi- Rrjedh në Këngë e Ligjërime” që zhvillohet në datën 21 Nëntor në Qendrën Kultuore Katedralja Ortodhokse. Ky koncert, tha Etrita, do të vijë nën dirigjimin e të madhit Ermir Krantja. […]

13Nën/2019
13 Nëntor 2019 – Ora News-Tempora – “Një udhëtim shpirtëror në botën e Zhizelit, magjia pushton Tiranën”

Tempora – “Një udhëtim shpirtëror në botën e Zhizelit, magjia pushton Tiranën”

12Nën/2019
5 Nëntor 2019 – shqiptarja.com – Nisi si velinë në ‘Fiks Fare’, sot drejtoreshë artistike në TOB! Ola Hasani: Theva tabutë! (VIDEO)

E ftuar në “Rreze Dielli”, koreografja Ola Hasani ka folur për fillimet e veta, kur u prezantua me publikun si velinë në sezonin e dytë të “Fiks Fare”, krahas punës si soliste profesioniste në TOB. Sot ajo është drejtoreshë artistike në TOB dhe numëron një sërë veprash të rëndësishme klasike e moderne, jo vetëm si balerinë, […]

05Nën/2019
2 Nentor 2019 – Gazeta Sot – Ansambli Popullor, një koncert me program të pasur muzikor në Odesa

Turi i koncerteve të Ansamblit të Këngëve dhe Valleve Popullore jashtë vendit u mbyll në qytetin Odesa të Ukrainës. Artistët e ansamblit përcollën një program të pasur për pjesëmarrësit në këtë koncert. Më herët artistët e Ansamblit Popullor zhvilluan koncerte dhe në qytetet italiane, por edhe në Ukrainë gjithashtu u përcollën perlat e krijimtarisë sonë […]

05Nën/2019
2 Nëntor 2019 – Bordo.al – Enada At’Nikolla kthehet ne vendlindje si stiliste e kryeveprës “Lakuriqi i Natës”

Një nga shfaqjet më të bukura të sezonit të shkuar të Teatrit të Operas dhe Baletit, “Lakuriqi i Natës” ka udhëtuar këtë fillim nëntor drejt Juglindjes së vendit. Pikërisht në Korçë është shfaqur dje mbrëma në Teatrin “Çajupi” një nga kryeveprat e Johann Strauss, me regji dhe koreografi nga Renato Zanella, dirigjente Deniola Kuraja dhe […]

05Nën/2019
2 Nëntor 2019 – Koha jonë – Opereta “Lakuriqi i natës” ngjitet në skenën e teatrit të Korçës

Skena e teatrit të Korçës u bë mikpritësja e radhës për operetën “Lakuriqi i natës” të kompozitorit Johann Strauss. Opereta “Lakuriqi i natës” është një produksion i Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit që u ngjit në teatrin e Korçës, me një lojë të jashtëzakonshme muzikore dhe aktoriale të artistëve.Artistët profesionistë të Teatrit Kombëtar të […]

05Nën/2019
31 Tetor 2019 – Gazeta Sot – “Lakuriqi i natës”, me artistët e Teatrit të Operës dhe Baletit, dy mbrëmje në Korçë

Opereta “Lakuriqi i natës”, një nga kryeveprat e Johann Strauss për dy mbrëmje do të jetë në skenën e teatrit “Andon Zako Çajupi”, në qytetin e Korçës. Kjo vepër sjell në Korçë artistët më në zë të Teatrit të Operës dhe Baletit. Vepra është premierë në teatër, në mbrëmjet e datave 1 dhe 2 nëntor. […]

29Tet/2019
28 tetor 2019 – Top Channel – Pasi u përzgjodh nga koreografi i njohur, balerina shqiptare: Ja pse vajza s’dua të bëhet si unë!

Katër balerinat e njohura shqiptare, Rovena Shqevi, Loreta Bala, Elda Logo dhe Fjoralba Zere, janë të përzgjedhurat e koreografit të njohur shqiptar Angjelin Preljocaj, për t’u bërë pjesë e një masterclass-i një mujor, që do të zhvillohet në Francë. http://top-channel.tv/video/pasi-u-perzgjodh-nga-koreografi-i-njohur-balerina-shqiptare-ja-pse-vajza-sdua-te-behet-si-une/