Shtypi

16Jan/2019
8 Dhjetor 2018 – ATSH – “Të gjithë e duan Agim Krajkën”, mblodhi 140 artistë me muzikën e tij

Teatri Kombëtar i Operës, Baletit dhe Ansamblit Popullor sollën mbrëmë në skenë koncertin “Të gjithë e duan Agim Krajkën”.Koncerti në nder të mjeshtrit të muzikës Agim Krajka ishte dhe në përmbyllje të 60-vjetorit të Ansamblit Popullor. ”Kemi një vit që celebrojmë me performanca të shumta 60-të vjetorin e Ansamblit Popullor të Këngëve dhe Valleve, për […]

16Jan/2019
8 Dhjetor 2018 – Shqiptarja.com – Të gjithë e duan Agim Krajkën’, koncert me këngë dhe valle të kompozitorit, tek ArTurbina

“Të gjithë e duan Agim Krajkën” bëri bashkë miqtë, familjarët edhe kolegët në ArTurbina. Në skenë u prezantuan këngët, vallet dhe muzika që kompozitori Krajka ka shkruar dhe orkestruar gjatë jetës së tij. Presidenti i vendit e dekoroi me titullin “Nderi i Kombit”. Mbrëmja gala “Të gjithë e duan Agim Krajkën” bëri bashkë miq, dashamirës dhe […]

16Jan/2019
8 Dhjetor 2018 – TOP CHANNEL – Të gjithë e duan Agim Krajkën, është kjo Grand Gala që ka bërë bashkë 140 artistë që do të interpretojnë majat e asaj që krijoi Mjeshtri i Madh Agim Krajka.

Agim Krajka, kompozoi dhe drejtori për mbi 30 vjet orkestrën e Ansamblit Popullor të Këngëve dhe Valleve. Përvec folklorit ai futi edhe tendencat e reja muzikore. Publiku mezi i priste këngët e tij. “E ftoj në skenë Mjeshtrin e Madh Agim Krajkën. Ishte festivali i parë i këngës në Radio Tirana dhe Gimi ishte vetëm […]

16Jan/2019
7 Dhjetor 2018 – Ora News – Një Grand Gala për kompozitorin e dashurisë Agim Krajka

Teatri Kombëtar i Operas, Baletit dhe Ansamblit Popullor shfaq në 7 dhe 8 dhjetor, ora 19:00 në arTurbina – Grand Gala “Të gjithë e duan Agim Krajkën”. Gjatë këtij viti ka pasur  performanca të shumta me rastin e 60-të vjetorin e Ansamblit Popullor të Këngëve dhe Valleve, që mbyllin siparin me këtë koncert kushtuar nje […]

16Jan/2019
7 Dhjetor 2018 – Gazeta Shqip – Një Grand Gala për kompozitorin e dashurisë Agim Krajka

Teatri Kombëtar i Operas, Baletit dhe Ansamblit Popullor shfaq në 7 dhe 8 dhjetor, ora 19:00 në arTurbina – Grand Gala “Të gjithë e duan Agim Krajkën”. Gjatë këtij viti ka pasur  performanca të shumta me rastin e 60-të vjetorin e Ansamblit Popullor të Këngëve dhe Valleve, që mbyllin siparin me këtë koncert kushtuar nje […]

16Jan/2019
5 Dhjetor 2018 – Gazeta 55 – Rikthimi i Agim Krajkës, dy net live tek ‘ArtTurbina’

“Grand gala. Të gjithë e duan Agim Krajkën”, me këtë titull manifestiv krijimtaria muzikore e kompozitorit Agim Krajka do të vijë në në dy mbrëmje të veçanta tek qendra multikulturore “ArTurbina”. Plot 140 artistë do të dhurojnë një performancë me veprat më të bukura të mjeshtrit Agim Krajka. Koncertet do të mbahen në datat 7 […]

16Jan/2019
5 Dhjetor 2018 – Gazeta Shqiptarja.com- Rikthimi fantastik i Agim Krajkës, dy net live tek ‘ArTurbina’

-Plot 140 artistë e këngëtarë të njohur do të ngjiten në skenë me krijimtarinë muzikore të kompozitorit në “Grand gala-në “Të gjithë e duan Agim Krajkën” “Grand gala. Të gjithë e duan Agim Krajkën”, me këtë titull manifestiv krijimtaria muzikore e kompozitorit Agim Krajka do të vijë në  dy mbrëmje të veçanta tek qendra multikulturore […]

16Jan/2019
5 Dhjetor 2018 – Gazeta Panorama – “Të gjithë e duan Agim Krajkën”, 140 artistë në skenë për mjeshtrin

Ai fitonte vetëm vende të dyta, sepse të parat i jepeshin Partisë. Por, e vërteta ishte se të gjithë donin Agim Krajkën. Dhe vazhdojnë ta duan, pavarësisht se të tjera ritme, stile, ngjyra, ka marrë muzika jonë. “Të gjithë e duan Agim Krajkën, sepse ai kompozoi për të gjithë, shkroi këngë, muzikë filmash, vepra instrumentale […]

16Jan/2019
4 Dhjetor 2018 – Konica – arTurbina rizgjon mjeshtrin Agim Krajka

Agim Krajka është një nga kompozitorët më të dashur për publikun, ‘’Mjeshtër i Madh’’ dhe një nga pionerët e krijimit të këngëve të bukura shqipe dhe kulturës autentike shqiptare, si dhe një profesionist me një gamë të gjerë prodhimtarie në fushën e muzikës artit dhe të kulturës.   Në datë 7 dhe 8 dhjetor profesionalizmi […]

16Jan/2019
4 Dhjetor 2018 – Gazeta Sot – Këngët dhe muzika e Agim Krajkës, në skenën e “arTurbina” nga 140 artistë

Krijimtaria muzikore e kompozitorit Agim Krajka vjen për publikun në dy mbrëmje te “arTurbina”. Ngjiten në një skenë trupa e Ansamblit Popullor, artistët e muzikës së lehtë, dhe trupa me artistët e TOB. Plot 140 artistë do të dhurojnë një performancë me veprat më të bukura të mjeshtrit Agim Krajka. Koncertet do të zhvillohen mbrëmjen […]

16Jan/2019
15 Nëntor 2018 – TV Klan – 80 herë në rolin e Violetës

Ajo është një ndër zërat lirikë kryesor që ka Teatri i Operas dhe Baletit. Në karrierën e saj operistike numëron shumë role të rëndësishme, brenda vendit, por edhe në skenat evropiane. Bëhet fjalë për sopranon Eva Golemi, e cila ishte sot në emisionin “Rudina” për të na rrëfyer rolin e saj “Violeta” në operën La […]

16Jan/2019
14 Nëntor 2018 – GAZETA SOT – “La Triavata” rikthen dirigjentin Ermir Krantja në Pallatin e Kongreseve

Teatri i Operës dhe Baletit  sjell në skenë operën “La Triavata” nga Giuseppe Verdi. Për tre mbrëmje me radhë në skenën e Pallatit të Kongreseve do të jene bashkë artistë të njohur shqiptarë dhe të huaj. Opera “La Traviata” ka rikthyer në Tiranë dhe dirigjentin e njohur Ermir Krantja, regjia e veprës Magdalena Fuchsberger dhe […]