Shtypi

21Tet/2022
20.10.2022 – Shqiptarja.com: ‘Requiem’ i Verdit, për herë të parë në ‘Opera’! Artistët e Teatrit e ata italianë bashkohen me Orkestrën dhe Filarmoninë e Kosovës

Për herë të parë në skenën e Teatrit të Operas, vihet ‘Requiem” i Verdit. Vepra muzikore bën bashkë 4 solistë nga Shqipëria dhe Italia,  Orkestrën e RTSH-së e të TKOB, si dhe korin e dyfishtë të  Filarmonisë  së Kosovës e atë të Teatrit E krahasojnë me Kapelën e Sistinës së Mikelanxhelos,  e në të nuk ka […]

19Tet/2022
18.10.2022 – Emisioni Rudina: Rrëfehet Abigeila Voshtina/ Drejtoresha e re e TKOBAP, mami e një djali 3 muajsh.

Dy gëzime në një muaj, Abigeila Voshtina tregon si u bë nënë dhe drejtoreshë në të njëjtën kohëBregu Abigeila Voshtina është një violiniste shumë e suksesshme, për një periudhë kohe asaj ju besua drejtimi artistik i Teatrit Kombëtar të Operas Baletit dhe Ansamblit Popullor, ndërsa që prej 1 Korrikut asaj ju dorëzua mandati si drejtoreshë […]

07Tet/2022
7.10.2022 – Gazeta Sot: Ledia Sulaj: Baleti “Halili dhe Hajria” në skenë për 50-vjetorin e themelimit të Baletit Kombëtar të Kosovës, kemi përgjegjësi të trashëgojmë të shkuarën tek e ardhmja

Baleti i parë shqiptar “Halili dhe Hajria” do të vihet në skenë për 50-vjetorin e themelimit të Baletit Kombëtar të Kosovës. Vepra e baletit me muzikë nga Tish Daija do të jetë në skenën e Prishtinës me artistët nga Shqipëria e Kosova. Për këtë vepër Baleti Kombëtar i Kosovës, trupa e Teatrit Kombëtar të Operës […]

07Tet/2022
6.10.2022 – Gazeta Sot: Baleti kontemporan “Dua” me koreografi nga Taulant Shehu dhe trupën e baletit vjen premierë në skenë e TKOB

Baleti kontemporan “Dua” është një krijim unik i koreografit Taulant Shehu. Një performancë që vjen për herë të parë në Shqipëri, në Teatrin Kombëtar të Operës dhe Baletit. Baleti frymëzuar nga tradita e dasmave do të jetë në skenë për publikun mbrëmjet e datave 8 dhe 9 tetorj. TKOB shprehet se ky balet kontemporan me […]

07Tet/2022
4.10.2022 – TV Klan: Kori i zërave të bardhë, për herë të parë Opera hap audicionet për fëmijët

Për herë të parë, Teatri i Operas dhe Baletit do të krijojë si pjesë organike të tij korin e zërave të bardhë me fëmijë nga mosha 6 deri në 11 vjeç. “Mozart ka shkruar knabet që ne shohim te ‘Flauti Magjik’, opera ‘Tosca’ ku Puçini përdor fëmijët, opera ‘Tourandot’, ‘Carmen’, Bizet përdor fëmijët te ‘Carmen’, […]

28Sht/2022
28.9.2022 – “Cavalleria rusticana”, premierë në TKOB, Beka: Po testojmë veten duke punuar me një maestro të lartë

“Cavalleria rusticana”, premierë në TKOB, Beka: Po testojmë veten duke punuar me një maestro të lartë https://www.youtube.com/watch?v=26SK-Pe3B4Q&feature=youtu.be

28Sht/2022
27.9.2022 – Shqiptarja.com: Nis në ‘Opera’ prova d’assieme e  shfaqjes ‘Cavalleria Rusticana’, rrëfehet regjisori Nikolin Gurakuqi e solistët

Në Teatrin e Operës dhe Baletit, sot u mbajt prova e shfaqjes “Cavalleria Rusticana”. Regjisori Nikolin Gurakuqi dhe solistët rrëfejnë përgatitjet dhe qasjen ndryshe ndaj veprës klasike italiane. Prova d’assieme ka nisur. Në sallën e “Operas” artistin Nikolin Gurakuqi e rikthen “Cavalleria Rusticana”. E para vepër me të cilën e nisi karrierën në krah të […]

28Sht/2022
27.9.2022 – Top Channel: “Cavalleria Rusticana”/ Do vihet në skenë në teatrin e operës

Teatri Komëbtar i Operas dhe Baletit prezanton produksionin e ri të “Cavalleria Rusticana” – opera me një akt e kompozuar nga Pietro Mascagni. Një opera rrëmbyese në çdo dinamikë, një historie dashurie, tradhëtie e hakmarrjeje. Kjo opera rikthen si regjisor Mjeshtrin e Madh Nikolin Gurakuqin. Departamenti i Informacionit, më i madhi, më kryesori në Top […]

28Sht/2022
27.9.2022 – ABC: Rikthehet në TKOB “Cavaleria Rusticana” me regji të Nikolin Gurakuqit  | ABC News Albania

ABC: Rikthehet në TKOB “Cavaleria Rusticana” me regji të Nikolin Gurakuqit  | ABC News Albania https://www.youtube.com/watch?v=Ui7XnXxFayE

28Sht/2022
27.9.2022 – Vizion plus: “Cavalleria Rusticana” në Teatrin Kombëtar/ Shfaqja sjell në Tiranë edhe artistët italianë

“Cavalleria Rusticana” sjell në skenën e Teatrit kombëtar të Operës dhe Baletit jetën e viteve 1900 në një fshat të Siçilisë. Historia e pamundur e dashurisë së një çifti nga e cila lindin intrigat tradhtia dhe hakmarrja vjen e realizuar si melodramë me një akt. Mes një kasti të gjerë solistes, kori dhe orkestre pjesë […]

28Sht/2022
27.9.2022 – ABC e mëngjesit: “Cavalleria Rusticana”, shfaqja më e re në TKOB. Një vepër dinamike me dashuri, tradhti e hakmarrje.

Të ftuar në emisionin e mëngjesit në ABC baritonët Armand Likaj dhe Solen Alla për të folur në lidhje me premierën e operës “Cavaleria Rusticana” https://www.youtube.com/watch?v=18gX4v_TWFM&list=PLkYDu_9Rzh-g-p0A1aL0NB8H_at0s2oYb&index=2

28Sht/2022
23.9.2022 – Timeouttirana.al: Ju ftojmë të ndiqni produksionin më të ri, “Cavalleria Rusticana” në TKOBAP!

Teatri Kombëtar i Operës, Baletit dhe Ansamblit Popullor, prezanton produksionin e ri të “CAVALLERIA RUSTICANA” – e kompozuar nga Pietro Mascagni. Një melodramë me një akt, lindja e operës “Cavalleria Rusticana” është konsideruar në histori si pikë referimi, madje si çast vendimtar që çel evolucionin e melodramës italiane. CAVALLERIA RUSTICANA, një opera rrëmbyese në çdo […]