Shtypi

13Mar/2019
12 Mars 2019 – Gazeta Shqip – La Boheme, ngjitet në skenë nga artistët e rinj

Në fundin e shek. XIX në Paris, katër shokë jetojnë së bashku në një papafingo. Rodolfo dhe Marcello qëndrojnë në shtëpi duke punuar dhe vjen njëri nga të rinjtë, muzikanti Schaunard, i cili ka fituar para dhe ata vendosin për të ngrënë në një restorant aty pranë. Poeti Rodolfo nuk i shoqëron, sepse duhet të […]

05Mar/2019
5 Mars 2019 – Gazeta Sot: Opera“La Boheme” bën bashkë 5 trupa artistike dhe 200 artistë në skenën e Pallatit të Kongreseve

Opera“La Boheme” vjen si një produksion i ri i Teatrit të Operës dhe Baletit. Vepra e Puçinit për katër mbrëmje me rradhë do të jetë në skenën e Pallatit të Kongreseve. TOB bën me dije se “ La Boheme” vjen me një koncept regjisorial, i cili i adaptohet historisë. Ky produksion i ri do të […]

28Shk/2019
28 Shkurt – Gazeta Sot – Solistët e TOB, sonte koncert me kryeveprat muzikore të Puçinit

Krijimtaria muzikore e Puçinit do të vijë mbrëmjen e sotme përmes një koncerti, që do të zhvillohet me solistët e Teatrit të Operës dhe Baletit. Cikli i koncerteve recitale- solistike në Muzeun Historik Kombëtar nis këtë mbrëmje me pjesët më të zgjedhura nga krijimtaria muzikore e Puçinit. Një mbrëmje plot emocion, ku do të interpretohen […]

26Shk/2019
25 SHKURT 2019 – ABC NEWS – Për dy orë shkodranët ndoqën në sallen e teatrit “Migjeni” kompozimet e të madhit Agim Krajka. Vetë kompozitori përmes një mesazhi u ka kërkuar të rinjve të shkollohen.

Teatri “Migjeni” në Shkodër ishte i mbushur si asnjëherë tjetër. Perlat e maestro Agim Krajkës kompozuar për mbi 50 vite, tashmë janë hite për gjenerata të tëra. Një koncert madhështor i titulluar “Të gjithë e duan Agim Krajkën”. Një bashkëpunim mes Teatrit të Operas dhe Baletit, Asamblit të Këngëve dhe Valleve dhe teatrit “Migjeni”. Për […]

26Shk/2019
25 SHKURT 2019 – GAZETA 55 – “Të gjithë e duan Krajkën”, në Shkodër. Kompozitori kritikon artistët e rinj

Emocione të forta për aktorët dhe publikun mbizotëruan të dielën në skenën e teatrit “Migjeni” në Shkodër. Rreth 70 artistë sollën interpretime të ndryshme nga krijimtaria e muzikantit të madh, Agim Krajka. Për rreth 2 orë, as mungesa e ngrohjes në teatër nuk e pengoi spektatorin që të mbushë sallën me duartrokitje. Krajka erdhi me […]

25Shk/2019
23 SHKURT 2019 – Gazeta Sot – “Të gjithë e duan Agim Krajkën”, nesër në skenën e Shkodrës

Koncerti “Të gjithë e duan Agim Krajkën”, kushtuar një prej figurave më të mëdha të muzikës shqiptare me artistët e Teatrit të Operës dhe Baletit si dhe Ansambli Popullor nesër në mbrëmje do të zhvilloher në skenën e teatrit “Migjeni” të qytetit të Shkodrës. “Të gjithë e duan Agim Krajkën”, me krijimtarinë më të bukur […]

25Shk/2019
22 SHKURT 2019 – Top Channel – “Të gjithë e duan Krajkën”. Shfaqja në teatrin “Migjeni”, kushtuar kompozitorit

Teatri “Migjeni” në Shkodër këtë vit celebron 70-vjetorin e krijimit të tij.Siparin e aktiviteteve, teatri e çel me një “grand gala” me titull “Të gjithë e duan Krajkën” Agim Krajka ka vetëm mirënjohje për çdo nderim që po i bëhet atij. Shkodrën, Krajka e personifikon si histori në vete. Mbrëmjen e së dielës pritet që […]

25Shk/2019
22 SHKURT 2019 – RTSH – Shkodër, Mbrëmje gala “Të gjithë e duan Agim Krajkën”

Teatri “Migjeni” në Shkodër, këtë vit celebron 70 vjetorin e krijimit të tij. Siparin e aktiviteteve, teatri e çel me një grand gala, “Të gjithë e duan Krajkën”. I madhi Agim Krajka ka vetëm mirënjohje për çdo nderim që po i bëhet atij. Shkodrën, Krajka e personifikon si histori në vete. Mbrëmjen e së dielës, […]

25Shk/2019
22 SHKURT 2019 – STAR PLUS – SHKODËR, “TË GJITHË E DUAN AGIM KRAJKËN”

“Të gjithë e duan Agim Krajkën” do të jetë mbrëmja e cila do të hapë siparin e shfaqjeve për këtë vit në teatrin “Migjeni” që vjen si një bashkëpunim me teatrin Kombëtar të Operas dhe Baletit. Në një konferencë për shtyp kompozitori Agim Krajka falenderon për këtë vlerësim që po i bëhet në Shkodër Drejtorja […]

12Shk/2019
12 Shkurt 2019 – Gazeta Sot – TOB: “Dhoma 12” ktheu skenën në arenën e artit të vërtetë

Baletit “Dhoma 12” erdhi premierë për publikun te “arTurbina”. Premiera e parë e këtij sezoni është realizuar nga dy koreografët Manjola Hasani dhe Esdalin Gorani. Kjo vepër sipas TOB erdhi në skenë për të mbështetur akoma dhe më shumë krijuesit shqiptarë, të cilët kanë realizuar një vepër të zhanrit kontemporan. Për TOB “Dhoma 12” me […]

11Shk/2019
11 Shkurt 2019 – Gazeta Shekulli –  “Dhoma 12”, kur baleti të mëson si të mposhtësh frikën

“Dhoma 12” mbërtheu për tri net rresht vëmendjen e publikut tek “ArTurbina”. Kjo shfaqje riktheu koreografët Manjola Hasani dhe Esdalin Gorani pas 10 vitesh si autorë në teatër. Subjekti gjen frymëzim në historinë e gjeniut të muzikës italiane, Ezio Bossi, që pas invaliditetit gjeti forcën t’i mësojë botës përmes muzikës, se si të ringrihen pas […]

11Shk/2019
11 Shkurt 2019 – Konica.al  – ‘’Dhoma 12’’, baleti erdhi magjiplotë në arTurbina

Jeta është e përbërë nga 12 dhoma, dhe rrugëtimi i jetës fillon nga dhoma e parë tek e fundit, rrugës nuk kujtojmë nga dhoma në dhomë, por kur shkojmë në dhomën e 12, asnjë moment nuk mbahet mend nga dhoma e parë, dhe kështu cikli rrethrrotullohet, si dikur i pari i Nazaritit thoshte ‘’i para […]