Shtypi

28Qer/2019
14 Qershor 2019 – Panorama.com – “Ҫ’po bëhet kështu?” pyesin kalimtarët, jashtë atobusit të linjës Kombinat – Kinostudio, duke hedhur vështrime kureshtare.

Nga brenda u përgjigjen tingujt e muzikës. Dikush mendon se po xhirohet ndonjë videoklip, a film e ndaj rrinë në pritje të urbanit të radhës. Është e vështirë, t’ua shpjegosh se në muajin e muzikës, mund të ndodhë edhe kështu, që kur banorët e Tiranës janë në rutinën e tyre, e më pak e presin, […]

18Qer/2019
18 Qershor 2019 – Gazeta Panorama – Muaji i Muzikës, nga instrumentistët në autobus te pianoja në shesh

Nga muzika në urbanët e qytetit, te një piano nën re. Qershori është muaji i muzikës dhe çdo ditë, aktivitete muzikore zhvillohen në gjithë vendin. Koncerte, festivale, performanca në hapësira publike… Projekte të organizuara nga Ministria e Kulturës, institucione varësie, projekte me thirrje apo organizime me mbështetje ambasadash.. Synimi është që muzika të shkojë kudo […]

17Qer/2019
15 Qershor 2019 – Gazeta Shqiptare – “Luaj me mua”, një re e pazakontë në qiellin e Tiranës

“Luaj me Mua” është koncerti i veçantë që vuri në “skenën” e sheshit “Skënderbej” kori femërori Teatri Kombetar i Operas, Baletit dhe Ansamblit Popullor. Një piano e vendosur në shesh, nën renë e bardhë, pret dëgjuesit që janë të apasionuar pas këngëve shqiptare e të huaja. “Luaj me mua”, zbriti skenën në shesh. Në kuadër të Muajit të Muzikës, […]

17Qer/2019
15 Qershor 2019 – TV Klan – Këngë e valle në autobusin e Kombinat-Kinostudios

Muzikantët e ansamblit shfaqje për pasagjerët Nuk janë rastësisht në të njëjtin stacion autobusi. Dita e punës për këta muzikantë nisi kështu. Kjo është skena më e pazakontë ku instrumentistët e Ansamblit të Valleve dhe Këngëve kanë interpretuar. Është autobusi i linjës Kombinat-Kinostudio. Pasagjerët, një pjesë ngurruan të hipnin në autobusin me muzikë. Më të […]

17Qer/2019
14 QERSHOR 2019 – “Ҫ’po bëhet kështu?” pyesin kalimtarët, jashtë atobusit të linjës Kombinat – Kinostudio, duke hedhur vështrime kureshtare.

Nga brenda u përgjigjen tingujt e muzikës. Dikush mendon se po xhirohet ndonjë videoklip, a film e ndaj rrinë në pritje të urbanit të radhës. Është e vështirë, t’ua shpjegosh se në muajin e muzikës, mund të ndodhë edhe kështu, që kur banorët e Tiranës janë në rutinën e tyre, e më pak e presin, […]

17Qer/2019
14 Qershor 2019 – Panorama.com – “Ҫ’po bëhet kështu?” pyesin kalimtarët, jashtë atobusit të linjës Kombinat – Kinostudio, duke hedhur vështrime kureshtare.

Nga brenda u përgjigjen tingujt e muzikës. Dikush mendon se po xhirohet ndonjë videoklip, a film e ndaj rrinë në pritje të urbanit të radhës. Është e vështirë, t’ua shpjegosh se në muajin e muzikës, mund të ndodhë edhe kështu, që kur banorët e Tiranës janë në rutinën e tyre, e më pak e presin, […]

05Qer/2019
30 Maj 2019 – TVKLAN – “La Sylphide” me nxenesit e Shkolles se Baletit”

23 nxënësve iu është dhënë rasti të prezantojnë veten e tyre në një shfaqje të rëndësishme për çdo skenë të madhe baleti, siç është ajo e ‘La Sylphide”. Rikthimi i një prej koreografive të para romantike klasike në një skenë tejet bashkëkohore, si e “Arturbinës”,  qëmton më së shumti tek angazhimi i brezit të sapodalë […]

05Qer/2019
29 Maj 2019 – Gazeta Sot – “La Sylphide” që bëri historinë e baleteve romantike, 4 mbrëmje te “arTurbina”

Baleti romantik “La Sylphide” vjen për publikun katër mbrëmje me radhë në skenë te “arTurbina”. Teatri i Operës dhe Baletit bën me dije se katër kaste artistësh interpretojnë në netët e shfaqjes së baletit “La Sylphide”. Të gjithë së bashku, trupa e baletit dhe artistët e rinj, talentet e së ardhmes të Shkollës së Baletit […]

05Qer/2019
28 Maj 2019 – Channel – Baleti “La Sylphide”. Shfaqja me 30 balerinët e rinj, të shkollës së Tiranës

La Sylphide, magjia e ndërthurur me dashurinë në sallonin e një shtëpie skoceze, çel siparin këtë të enjte, në ArtTurbina. Gjithçka do të shohim është magjia dhe eleganca e fluturimit të zanës së ajrit, në La Sylphide. Bukuroshja që përpiqet të tërheqë gjithmonë vëmendjen e James, interpretohet nga tre solistet Ledia Sulaj, Adela Mucollari dhe […]

05Qer/2019
28 Maj 2019 – Gazeta Panorama – “La Sylphide”, zana që veshi e para puantet, ngjitet në skenën e “ArTurbinës”

Një zanë nuk mund të kuptohet veçse si një krijesë ajrore, si një puhizë që të qaset në majë gishtash. E si e tillë, nuk mund të ishte veçse një balerinë mbi puante. Si një imagjinatë mbi zanat, mbi brishtësinë dhe elegancën, lindi edhe kërcimi mbi puante. Dhe do të ishte pikërisht “La Sylphide”, që […]

05Qer/2019
27 maj 2019 – A2 News – “La Sylphide”, balerinët e TKOB sjellin përrallën romantike në ArTurbina

“La Sulphide” është një zanë e bukur ajri, që do të na tregojë një histori dashurie si në përralla, një histori që u shkrua në vitin 1836 e që prej asaj dite balerinët në të gjithë botën e rrëfejnë përmes gjuhës së trupit. “La Sulphide”, balerinët e TKOB sjellin përrallën romantike në ArTurbina

05Qer/2019
Mirëmëngjes Shqipëri” ” ‘La Sylphide” – 27 Maj 2019

Në #MiremengjesShqiperi flasim me balerinet Odeta Dishnica dhe Dion Gjinika për shfaqjen “La Sylphide” që vihet në skenë nga Teatri Kombetar i Operas dhe Baletit