Shtypi

16Jan/2019
4 Dhjetor 2018 – Gazeta Sot – Këngët dhe muzika e Agim Krajkës, në skenën e “arTurbina” nga 140 artistë

Krijimtaria muzikore e kompozitorit Agim Krajka vjen për publikun në dy mbrëmje te “arTurbina”. Ngjiten në një skenë trupa e Ansamblit Popullor, artistët e muzikës së lehtë, dhe trupa me artistët e TOB. Plot 140 artistë do të dhurojnë një performancë me veprat më të bukura të mjeshtrit Agim Krajka. Koncertet do të zhvillohen mbrëmjen […]

16Jan/2019
15 Nëntor 2018 – TV Klan – 80 herë në rolin e Violetës

Ajo është një ndër zërat lirikë kryesor që ka Teatri i Operas dhe Baletit. Në karrierën e saj operistike numëron shumë role të rëndësishme, brenda vendit, por edhe në skenat evropiane. Bëhet fjalë për sopranon Eva Golemi, e cila ishte sot në emisionin “Rudina” për të na rrëfyer rolin e saj “Violeta” në operën La […]

16Jan/2019
14 Nëntor 2018 – GAZETA SOT – “La Triavata” rikthen dirigjentin Ermir Krantja në Pallatin e Kongreseve

Teatri i Operës dhe Baletit  sjell në skenë operën “La Triavata” nga Giuseppe Verdi. Për tre mbrëmje me radhë në skenën e Pallatit të Kongreseve do të jene bashkë artistë të njohur shqiptarë dhe të huaj. Opera “La Traviata” ka rikthyer në Tiranë dhe dirigjentin e njohur Ermir Krantja, regjia e veprës Magdalena Fuchsberger dhe […]

16Jan/2019
14 Nëntor 2018 – 55 News – “La Triavata” rikthen dirigjentin Ermir Krantja në Pallatin e Kongreseve

Teatri i Operës dhe Baletit  sjell në skenë operën “La Triavata” nga Giuseppe Verdi. Për tre mbrëmje me radhë në skenën e Pallatit të Kongreseve do të jene bashkë artistë të njohur shqiptarë dhe të huaj. Opera “La Traviata” ka rikthyer në Tiranë dhe dirigjentin e njohur Ermir Krantja, regjia e veprës Magdalena Fuchsberger dhe […]

16Jan/2019
13 Nentor 2018 Dua Lajm .Com – Vepra e Giuseppe Verdit sërisht në skenë. Teatri Kombëtar i Operas dhe Baletit risjell “La Traviata” në Pallatin e Kongreseve

Teatri Kombëtar i Operas, Baletit dhe Asamblit Popullor risjell në datat 16,17 dhe 18 nëntor në Pallatin e Kongreseve, veprën e njohur të Giuseppe Verdit “La Traviata. Nuk ka njeri që nuk njeh historinë e bukur të kësaj vepre e cila është një opera e bazuar në La Dame aux Camélias (1852), një dramë e përshtatur […]

16Jan/2019
Shqiptarja.com – Baleti “Zhizel” në ArTurbina në nderim të Agron Aliajt, Enada Hoxha: Punonte me pasion, dedikohej shpirtërisht

Baleti “Zhizel” është vendosur për herë të parë në skenën e Teatrit të Operës dhe Baletit në vitin 1988 nga “Mjeshtri i madh”, Agron Aliaj. Pesë vite pas ndarjes nga jeta të mjeshtrit, nxënësit e tij e nderojnë në 85-vjetorin e lindjes pikërisht me këtë vepër, që pa dritën e skenës sonë për herë të […]

16Jan/2019
9 Nëntor 2018 – Po. Al – Teatri i Operas e Baletit rikthen shfaqjen e 30 viteve më parë

Për herë të parë shqiptarët e njohën “Zhizel”, në vitin 1988, kur mjeshtri i madh Agron ALIAJ, e prezantoi për publikun me një koreografi që Enada Hoxha e rikthen me artistët e Teatrit të Operas dhe baletit. Kjo rivënie në skenë e baletit bën bashkë këtë fillim nëntori të gjithë ata që kanë bashkëpunuar në […]

16Jan/2019
9 Nëntor 2018 – Shekulli – “Zhizel”, Enada Hoxha: Po çojmë përpara ëndrrën e maestros, Agron Alisë!

Rikthehet në skenë vepra e parë e huaj, që mjeshtri i koreografisë, Agron Aliaj, vendosi në skenë. Enada Hoxha vendosë të ruajë koncept-idenë që koreografi la në partiturën e tij të shënimeve. Ajo rrëfen variantin e ri të “Zhizel” dhe  punën me Alinë “Zhizel” vepra e parë botërore që mjeshtri i baletit Agron Aliaj vuri […]

16Jan/2019
8 Nëntor 2018 – Living News – Rikthehet baleti i famshëm “Zhizel” në nder të “Mjeshtrit të Madh” Agron Aliaj

“Zhizel” një prej baleteve me të famshëm në botë, simbol i klasikes, repertor i shume skenave ndërkombëtare e që për herë të parë është vënë në Parisin e vitit 1841 rikthehet në skenën shqiptare pas katër vitesh mungese! Teatri do të vihet në skenë mbrëmjeve të datave 9, 10 dhe 11 te “arTrubina” në nder […]

16Jan/2019
11 Nëntor 2018 – Vizion Plus – Teatri i Operas e Baletit rikthen shfaqjen e 30 viteve më parë, “Zhizel”

Për herë të parë shqiptarët e njohën “Zhizel”, në vitin 1988, kur mjeshtri i madh Agron ALIAJ, e prezantoi për publikun me një koreografi që Enada Hoxha e rikthen me artistët e Teatrit të Operas dhe baletit. Kjo rivënie në skenë e baletit bën bashkë këtë fillim nëntori të gjithë ata që kanë bashkëpunuar në […]

16Jan/2019
8 Nëntor 2018 – TV KLAN – “Zhizel” ngjitet në skenën e TKOB – Homazh për 85 –vjetorin e lindjes se Agron Aliajt

Një fshat i qetë, me shtëpi të vogla, mulli ere dhe i rrethuar nga pyjet. Është kjo skena e ndërtuar për të sjellë libretin e baletit “Zhizel”, veprës së dashurisë së pamundur të fshatares Zhizel me princin Albert. Baleti klasik, repertor i shumë skenave ndërkombëtare, 30 vite pasi u shfaq për publikun shqiptar nga “Mjeshtri […]

16Jan/2019
8 Nëntor 2018 – Gazeta Shqip – Rikthehet “Zhizel” në kujtim të mjeshtrit Agron Aliaj

“Zhizel” një nga baletet më të bukura të historisë së operas do të rikthehet për publikun si një homazh në kujtim të mjeshtrit të madh Agron Aliaj . Baleti “Zhizel” u vendos për herë të pare në skenën shqiptare, në dhjetor të vitit 1988 nga koreografi, Aliaj.  “Rikthehet në vitin 2018-të, pasi këtë vit bëhen […]