Shtypi

20Sht/2022
19.9.2022 – Tiranapost: Java e Kulturës Egjiptiane, Veliaj pret ministren Elkilany: Koha për të rilidhur fijet

Në Tiranë ka nisur java e Kulturës Egjiptiane, një javë me plot aktivitete, që çelin siparin mbrëmjen e sotme me koncertin gala të Orkestrës së Operës së Kajros dhe të Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit me pjesëmarrjen e sopranos së mirënjohur egjiptiane Amira Selim.Për këtë qëllim, në Tiranë ndodhet edhe ministrja egjiptiane e Kulturës, […]

20Sht/2022
19.9.2022 – Shqiptarja.com: Java e Kulturës Egjiptiane’, Ministria e Kulturës nënshkruan memorandum bashkëpunimi mes Operës së Kajros dhe Shqipërisë

Ministrja e Kulturës Elva Margariti priti sot Ministren e Kulturës së Egjiptit, Nevien El Kilany, e cila ndodhet në Tiranë për hapjen e Javës së Kulturës Egjiptiane. Ministrja e Kulturës Elva Margariti priti sot Ministren e Kulturës së Egjiptit, Nevien El Kilany, e cila ndodhet në Tiranë për hapjen e Javës së Kulturës Egjiptiane. Ministrja […]

20Sht/2022
19.9.2022 – Albanianpost: Nis Java Kulturore Egjiptiane në Tiranë

Një numër i madh artistësh egjiptianë do të shfaqin punën e tyre në një javë të pasur aktivitetesh, duke përfshirë muzikë, kërcim, art pamor, leksione, seminare dhe shfaqje filmash. Në kuadër të saj, Drejtori i Bibliotekës Kombëtare të Shqipërisë, Piro Misha, njoftoi çeljen e ekspozitës kushtuar një prej perlave të koleksionit të botimeve të rralla […]

20Sht/2022
19.9.2022 – ATA.Gov.Al: Memorandum bashkëpunimi mes TKOB dhe “Shtëpisë së Operës së Kajros”

U nënshkrua sot memorandumi i bashkëpunimit mes Teatrit të Operës dhe Baletit dhe Qendrës Kombëtare Kulturore “Shtëpia e Operës së Kajros”, të Republikës Arabe të Egjiptit. Ministrja e Kulturës, Elva Margariti u shpreh se, “hodhëm sot një hap të rëndësishëm në ngritjen e urave të komunikimit mes artistëve tanë e atyre ndërkombëtarë. Nënshkruam memorandumin e […]

20Sht/2022
19.9.2022 – MCN: 19-25 shtator/ Nis “Java Kulturore Egjiptiane” në Tiranë

Ka startuar sot në Tiranë, Java Kulturore Egjiptiane. Ministrja e Kulturës Elva Margariti priti sot Ministren e Kulturës së Egjiptit, Nevien El Kilany, e cila ndodhet në Tiranë për hapjen e Javës së Kulturës Egjiptiane. Sot pata nderin të pres në Tiranë Ministren e Kulturës së Egjiptitوزارة الثقافة المصرية, znj. Nevin El Kilany, që pranoi […]

20Sht/2022
19.9.2022 – Vizionplus: Nis java egjiptiane në Tiranë/ Koncert gala në Teatrin e Operas dhe Baletit

Një koncert i Orkestrës së Operës së Kajros dhe të Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit, do të çelë siparin e javës kulturore Egjiptiane në Tiranë. Koncerti Gala i cili do të mbahet sonte në mbrëmje do të kulmojë me pjesëmarrjen e sopranos egjiptiane Amira Selim, e cila rikthehet për herë të dytë në kryeqytet. […]

20Sht/2022
19.9.2022 – Gazeta Sot: Teatri Kombëtar i Operës dhe Baletit dhe Opera e Kajros bashkëpunim për realizimin e shfaqjeve të përbashkëta dhe shkëmbim të artistëve

Java e Kulturës Egjiptiane nisi me një koncert në skenën e Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit në Tiranë. Muzikantë nga Orkestra e Operës së Kajros dhe Orkestra e TKOB u bënë bashkë mbrëmë në një koncert gala, i cili prezantoi për publikun disa vepra të famshme simfonike, lirike dhe klasike egjiptiane e shqiptare. Koncerti […]

20Sht/2022
19.9.2022 – A2cnn: Kultura egjiptiane në Tiranë, artistja e njohur Amira Selimi sjell muzikën e dy vendeve

Nis java e kulturës egjiptiane me një koncert në Teatrin e Operas dhe Baletit. Aty artistët nga të dyja vendet do të performojnë muzikë shqiptare dhe egjiptiane. Veprat lirike nga dy vendet do të interpretohen nga sopranoja e njohur Amira Selimi. Java e kulturës egjiptiane ka nisur me nënshkrimin e një memorandumi bashkëpunimi mes Teatrit […]

20Sht/2022
18.9.2022 – Albanianpost: Çfarë do të sjellë Java Kulturore Egjiptiane në Tiranë?

Si pjesë e një marrëveshjeje bashkëpunimi kulturor të nënshkruar mes Egjiptit dhe Shqipërisë vitin e kaluar, në Tiranë do të nisë Java Kulturore Egjiptiane. Një numër i madh artistësh egjiptianë do të shfaqin punën e tyre në një javë të pasur aktivitetesh, duke përfshirë muzikë, kërcim, art pamor, leksione, seminare dhe shfaqje filmash. Dita e […]

12Sht/2022
8.9.2022 – Shqiptarja.com: Nikolin Gurakuqi i rrëfyer në një libër si mjeshtër i risive, artisti: E nisa me tim atë e Piro Manin, skenografinë e mësova nga më të mirët!

Nikolin Gurakuqi vjen i rrëfyer në një libër të Floriana Paskalit. 75 vënie skenike të operave, e 44 vite në Teatër, artisti tregon për Report tv dy figurat thelbësore të karrierës së tij, të atin e Piro Manin, e rikthimin me “Kavaleria Rustikana” me të cilën e nisi regjisurën 34 vite më parë. E quaj […]

12Sht/2022
11.9.2022 – Tv Klan: Opera në nevojë për instumente

Ministrja Margariti: Po punojmë me fabrikat më të mira Pas ristrukturimit të Teatrit të Operas dhe Baletit, për artistët është e nevojshme të zëvëndësohen edhe instrumentet të cilat janë të amortizuara. Pianistja Etrita Ibrahimi shprehet se është e menjëhershme ndërrimi i pianove të studiove, të cilat janë në teatër për më shumë se 4 dekada. […]

12Sht/2022
8.9.2022 – timeouttirana.al: Së shpejti premierë në skenën e TKOBAP: “Zare”!

Në jetë ka dicka që vjen papritur që nuk imponohet… që nuk shihet por ndjehet ajo ska kufi… djeg më shumë se dielli e peshon më shumë se mali kjo është dashuria! “ZARE” – Etno Muzikal me tre akte, 14-15 Shtator, ora 19:00. Premierë nga Ansambli Kombëtar i Këngëve dhe Valleve Popullore. Me pjesëmarrjen e […]