GRAND GALA CONCERT

19 SHTATOR 2022 | ORA: 20:00

Muzikantë nga Orkestra e Operës së Kajros dhe Orkestra e Teatrit Këmbëtar i Operas dhe Baletit në kuadër të javës kulturore Egjiptiane bashkuan forcat në një koncert Gala i cili i prezantoj publikut disa vepra të famshme simfonike, lirike dhe klasike egjiptiane e shqiptare.

Me pjesëmarrjen speciale të sopranos së shquar egjiptiane Amira Selim nën drejtimin e Maestro Nayer Nagui.

Në program:

Mozart: Die Zauberflöte Overture

Aria e Queen of the Night “Der Hölle Rache kocht in meinem Herzen” Amira Selim

Massenet: “Thais Meditation” për Violin dhe Orkestër

Abu Bakr Khairat: Suite Folklorique

Mohamed Saad Basha: Sabriine

*Intermission*

Gjon Kapidani: Fantazi nga Opera “Mrika”

Çesk Zadeja: Suite nga baleit Delina Ballet suite

Pellumb Vorpsi: Fantazi per Orkester mbi Valle Popullore

Hesham Nazih: Isis Hymn

Soprano Amira Selim

Avni Mula “Valsi i Lumtiurise” Soprano Amira Selim

 

Nayer Nagui

Dirigjent

Lindur në Aleksandri, 1970. Ai u bashkua me Konservatorin e Aleksandrisë, ku ai studioi Piano nën italianin Prof. Herta Pappo. Më tej studimet e tij muzikore në Kajro, ku ai mori certifikatën e avancuar të Shkollave Mbretërore të Muzikës, Londër, në Piano duke performuar dhe Teoria e Muzikës, 1996.

Studioi dirigjim me Prof. Maestro Dominique Rouits në L’Ecole Normale de Musique de Paris ku mori diplomën e dirigjimit në vitin 2001.

Repertori i tij i madh shkon nga Simfonia, Opera, Oratorios dhe Baletit duke drejtuar muzikal, dhe Muzikë të Lehtë. Midis tyre, 3 Operat komike të Rossinit, “Aida” e Verdit, “Rigoletto”, “Ballo in Maschera”, “Tosca” e La “Traviata” e Puçinit, “La Boheme”, “L’elixir d’amore” e Donizzeti dhe “Die Zauber flote” e Mozartit dhe tutte e tifozes Cosi”, “Antar wa Abla” e Donizzetit.

Repertori i tij i baletit përfshin “Romeo & Zhulieta” të Prokofiev, “Bolero”, “Spartaku” i Khatchaturianit, “Zorba” e Teodorakisit, “Arrëthyesi” i Tshaikovskit, “Liqeni i Mjelmave”, “Le Corsaire” i Adamit, “Giselle”, “Don Kishoti” i Minkusit, “La Bayadère” dhe “Zogu i zjarrit” i Stravinskit.

Sa për oratorios dhe vepra korale, ai përfshin Mozart, Brahms, Fauré dhe Verdi Requiems si dhe Petite Messe Solennelle të Rossinit, Schubert Stabat Matter, Glorias vivaldi dhe Poulenc, Yunus Emre të Saygunit, Kantatën “Aleksandër Nevski” të Prokofiev, Meshën minore të Mozartit C, Meshën e madhe të Bethovenit C si dhe Carmina Burana të Orff.

Ai shkroi shumë kompozime dhe rregullime për Korin, Orkestrën dhe Solistët, të interpretuara në Egjipt dhe në disa Festivale Ndërkombëtare anembanë botës, mes tyre muzikën për kremtimin e mbledhur nga Ministria e Kulturës që shënon Jubileun e Artë të shtetëzimit të Kanalit të Suezit, muzikën për kremtimin e mbledhur nga Ministria Algjeriane e Kulturës duke shënuar Algjerin si Kryeqyteti i Kulturës Arabe në vitin 2006. Arrangements of Sayyed Darwish songs for Choir fitoi çmimin “Silver” për interpretimin stylish të muzikës arabe në Konkursin e Korit “Pragë Voices” 2012, dhe një diplomë argjendi në konkursin “World Choir Games” në Sochi 2016.

Themeluesi dhe drejtori muzikor i “Korit të Festimit të Kairos”, një kor prej 120 anëtarësh që interpretojnë vepra të famshme korale dhe Oratorios.

Ai është gjithashtu drejtor muzikor i animacionit Dubbing Disney në gjuhën arabe.

Ish drejtori artistik dhe dirigjenti kryesor i Orkestrës së Operës së Kairos, si dhe ndarja e batutës me dirigjentin e famshëm francez Mishel Piquemal në festivalin vjetor ndërkombëtar të “Coro de

Tres Culturas” në Marok dhe Spanjë. I emëruar kohët e fundit si Dirigjent kryesor për Orkestrën Bibliotheca Alexandrina.

Përveç programit vjetor me Orkestra dhe Kore në Egjipt, ai gjithashtu drejtoi Orkestrën Simfonike lecce dhe Orkestrën e Dhomës së Kalabrisë nga Italia, Kamerata Evropiane nga U.K, Ansambli Georges Solti nga Hungaria, Bonneristen nga Gjermania, Orkestra Mbretërore Filarmonike Marokene, Orkestra Simfonike Algjeriane, Orquesta Joven di Andalucia nga Spanja, Orkestra Simfonike Mbretërore Oman, Orkestra e Festivalit të Minskit nga Bjellorusia, Orkestra Simfonike e Shenzenit nga Kina dhe ansambli i Operas Kappabachi nga Japonia.

 

Amira Selim

Soprano

Amira Selim ka lindur në Kairo, e bija e pianistit Marcelle Matta dhe piktorit Ahmed Fouad Selim. Pas studimeve për piano, balet dhe pikturë, ajo filloi trajnimin e zërit dhe repertorit italian në Itali me sopranon Gabriella Ravazzi. Pas diplomimit në Kajro Conservatoire, ajo mori një bursë nga Qeveria Franceze për të studiuar me sopranon Caroline Dumas në l’École Normale de Musique de Paris dhe përgatitjen e repertorit dhe roleve me sopranon franceze Beatrice Malleret.

Amira fitoi gjithashtu çmim të parë në konkurimin ndërkombëtar të Orvieto, Itali. Selim filloi karrierën e saj si anëtare dhe soliste në kompaninë Cairo Opera, ku ajo paraqiti rolin e saj kryesor në Opera Il Barbiere di Siviglia të Rossinit. Ajo u pasua nga një numër i prodhimeve të tjera si “Don Pasquale” e Donizettit, l’Elisir d’amore dhe “Rigoletto” e Verdit.

Amira luajti në shumë role kryesore në Itali, si Rigoletto dhe L’Elisir d’amore në teatrin Mancinelli në Orvieto, Il Barbiere di Siviglia në Opera Mantova. Për debutimin e saj në Francë, ajo interpretoi rolin e titullit të operës “Lakme ” nga Leo Delibes në operën e Rennes si dhe Opera Saint Etienne dhe Opera Bielefeld në Gjermani. Ajo këndoi Nannetta në Opera Faslstaff të Verdit në Opera Tours. Amira gjithashtu këndoi në shfaqjet e “Carmina Burana ” në Palais des Congres, Paris, dhe interpretoi ” Ofélie ” në “Hamlet” nga Ambroise Thomas në Opera Saint Etienne, Francë, “Mbretëresha e Natës” në “Fyellin Magjik” të Mozartit në Paris, Lille, Biarritz, Nantes, Marseille. Amira këndoi Rita në Donizetti’s Rita me Kompaninë e Operas La Peniche në një turne rreth Francës. Ajo këndoi aria e Olimpias nga Tales of Hoffman of Offenbach në Koncertin Gala “Vive

Offenbach” transmetuar drejtpërdrejt në Kanalin Televiziv Francez France3. Ajo gjithashtu mori pjesë në Mozart l’Egyptien në Chatelet Theatre në Paris, dhe në Festivalin e Vjenës “Shpirtrat e Mozartit gjithashtu, ku ajo këndoi një duet të jashtëzakonshëm me Divën e Xhazit Dee Dee Bridgewater. Ajo mori pjesë në shumë Festivale si « les nuits des Suquets » në Cannes dhe Festival « Grand Air » në Bretagne. “Rita” në “Rita” të Donizettit në “Festival de Sceaux” dhe në turne në Francë me Operën La Peniche në Paris. Titulli Roli në “Praxa”, muzikali egjiptian i kompozuar nga Hisham Gabr, në Operën Mbretërore të Muscat, Oman. Pikat kryesore të koncertit nga operat e Moxartit në festivalin ” Les Nuits du Suquet ” në Kanë me ” Orchestre De Cannes ” drejtuar nga Filip Bender. Koncert gala me Orkestrën Simfonike të Bretagne drejtuar nga Darrell Ang në “Festival Grand Air” në Rennes, Francë. Koncert i Melodive Poulenc në Teatre National de Bretagne. Recital i Melodive Poulenc në Theatre National de Bretagne. Roli i titullit në Opera Galathee nga Victor Massé me kompaninë Loiseleur në Paris. Seri e koncertit të Requiem de Fauré me Orchestre National de Bretagne në Francë. Koncerte të ndryshme në Paris, Troyes, Fontainebleau, dhe vende të tjera rreth Francës.