KONCERT PREMIERË

12 TETOR 2022| ORA 20:00

SKENA E TKOB

Realzimi i shfaqjeve simfonike me instrumentista në karierë të një niveli botëror është një ndër prioritetet e TKOB. Alessandro Quarta është një Violinist, artist multidimensional i cili do të realizojë një koncert të pa zhilluar ndonjë herë në skenën e TKOB. Është një privilegj që ne teatrin tonë dhe me orkestrën tonë të interpretojë një solist i cili realizon shfaqjet e tij me orkestrat më në zë në europë. Interpretimi i tij multidimensional dhe virtuoz do ti japi pjeseëve të cilat ai do të realizoj një pamje totalisht të re, sa klasike dhe moderrne. Publiku do të shijoj një shfajqe të cilën nuk do ta harroj lehtë.

 

Kompozitor: Antonio Vivaldi, Astor Piazzolla, Pablo de Sarasate

Dirigjent dhe Solist në Violinë: Alessandro Quarta

Orkestra e TKOB

Në Program:

-Antonio Vivaldi – Nga katër stinët “Vera”  “Dimër”

***

Pablo de Sarasate – Carmen Fantasie op. 25

***

Astor Piazzolla (1921-1992) (Arrangiamenti di A.Quarta):

Chau Paris

Rio Sena

Vdekja e Ange!

Adios Nonino

 

Alessandro Quarta

I vlerësuar nga CNN në 2013 si “Gjeniu Muzikor”. Fitues i çmimit në 2017 në Montecitorio si “Shkëlqimi më i mirë italian në botë” për muzikë. Sukses i jashtëzakonshëm për këngën “Dorian Grey” të kompozuar, aranzhuar dhe interpretuar live në premierën botërore me “Roberto Bolle” në Arenën e Veronës, Caracalla në Romë, Teatrin Carlo Felice në Genova, Pala De Andrè në Ravenna dhe P.zza S .ma Annunziata në Firence dhe “Danza con me” të transmetuara në RAIUno.

I ftuar ndërkombëtar në “SANREMO” 2019 në mbrëmjen e Dueteve nga tre djemtë e “Il Volo” me këngën “Musica che Resta”. I ftuar ndërkombëtar në “Notte della Taranta” (live në RAI 2) me një audiencë live prej 220,000 spektatorësh që interpretojnë 4 pjesë, njëra prej të cilave është kompozimi i tij kushtuar vëndit të tij.

E paharrueshme hapja e tij e mrekullueshme e Koncertit të Ditës së 1 Majit në Romë drejtpërdrejt në Rai në 2015 për violinë solo.

Violinist, multiinstrumentalist dhe kompozitor (ka marrë pjesë në shkrime të muzikës së pabotuar për filmat e Walt Disney dhe Rai Cinema), Alessandro u rrit muzikalisht me dirigjentët më të mëdhenj në botë si L. Maazel, E. Inbal, C. Dutoit, M. Rostropovich, M.W. Chung, G. Pretre, Z. Metha, duke mbuluar për ta rolet e violinës soliste, duke luajtur në sallat më prestigjioze të botës gjatë turneve të mëdha në Evropë, Amerikë, Kinë, Japoni, Lindjen e Mesme.

Për momentin ai bashkëpunon si violinist, kompozitor, multi-instrumentalist dhe arranzhues në projekte ndërkombëtare së bashku me Roberto Bolle, me solistët në Filarmonisë së Berlinit, me solistët e  Orkestrës Kombëtare Rai të Torinos, Kuartetit të Teatro alla Scala, Solistë të Accademia Santa. Orkestra Cecilia, Dee Dee Bridgeëater, Mike Stern, il Volo, James Taylor, Amii Stewart, Toquinho, dhe me shumë artistë të tjerë ndërkombëtarë.

Pas suksesit të dy albumeve të tij të parë “One More Time” (2010) dhe veçanërisht atij autobiografik “Charlot” (2014), në vitin 2019 ai prezanton homazin e tij për Astor Piazzolla:

“Alessandro Quarta luan Astor Piazzolla”. Një album tashmë i nominuar për Grammy.

Alessandro luan një Alessandro Gagliano, një violinë shumë e rrallë nga viti 1723 “ish Princi i familjes Clelia Biondi”, një Giovanni Battista Guadagnini, një xhevahir i vitit 1761 dhe dy violina nga Ezia Di Labio të pikturuara nga skenografi i famshëm dhe shkrimtari Emanuele Pizznoati. Kakuqet.

Biletat shiten çdo ditë nga ora 10:00-14:00 dhe 16:00-20:00 në sportelin e TKOB.