Shtypi

07Shk/2019
2 shkurt 2019 – Ballkanweb – ‘Dhoma 12’ kthen Manjola Hasanin e Ezdalin Goranin si koreografë

Intervista në emisionin “Shik” të Fjodora Fjorës Fjodora Fjora : Sot do të flasim për një shfaqje premierë të Teatrit të Operas dhe Baletit, që do të jepet në Art Turbina. Dy balerinët e njohur të skenave shqiptare Ezdalin Gorani dhe Manjola Hasani vijnë si koreografë, ku me një trupë të madhe artistësh, rreth 25 […]

01Shk/2019
31 Janar 2019 – Kult Plus – Kosova dhe Shqipëria me orkestrale në arTurbina

Në datën 3 shkurt arTurbina do të zhvillojë një mbrëmjë koncertrale të artistëve të Teatrit Operas dhe Baletit me artistët që do të vijnë nga Kosova. Koncerti i titulluar “Crescendo musicale” do të dirigjohet nga mjeshtri Rafet Rudi. Ky koncert madhështor dhe ngjarje për Shqipërinë kulturore do të zhvillohet në kuadër të kalendarit të përbashkët kulturor […]

28Jan/2019
26 Janar 2019 – Gazeta Sot – “Serenatat në Opera”, nisin koncertet e 2019 me vepra premierë për publikun

Teatri Kombëtar i Operës dhe Baletit  e nisi këtë vit artistik me koncertin “Serenatat në Opera” te “arTuribna”. Është një cikël koncertesh që janë menduar të zhvillohen me artistët e TOB për publikun dhe hapja u bë mbrëmë me serenatat, por vepra premierë. TOB bën me dije se veprat erdhën si premierë absolute për publikun. […]

19Nën/2018
19 Nëntor -2018 Gazeta Koha Jone – Mynih, Asambli Popullor magjeps me këngët, vallet dhe kostumet

Sukses i jashtëzakonshëm i trupës së Ansamblit Popullor në Mynih, Gjermani. Publiku në teatrin e Mynihut edhe pse koncerti zgjati me shumë se dy orë, nuk dëshironte të lëvizte nga salla. Ata e shoqëruan trupën e me duartrokitje dhe ovacione të mëdha. Koncerti u shoqërua me emocione dhe shumë lumturi të marra sëbashku nga duartrokitjet […]

19Nën/2018
13 Nëntor – 2018 Gazeta 55 – Ansambli Popullor 60 vjet histori, me dy koncerte në Gjermani

Ansambli Kombëtar i Këngëve dhe Valleve Popullore do të zhvillojë dy koncerte në Gjermani. Pas Gjakovës ku u mirëprit nga publiku, Ansambli Popullor do të jetë me dy koncerte në Gjermani duke prezantuar një program të pasur artistik, me perlat e krijimtarisë sonë folklorike. Drejtori artistik Gerti Druga shprehet se dhe në Gjermani do të […]

19Nën/2018
13 Nëntor 2018 Sot News – Ansambli Popullor 60 vjet histori, me dy koncerte në Gjermani

Ansambli Kombëtar i Këngëve dhe Valleve Popullore do të zhvillojë dy koncerte në Gjermani. Pas Gjakovës ku u mirëprit nga publiku, Ansambli Popullor do të jetë me dy koncerte në Gjermani duke prezantuar një program të pasur artistik, me perlat e krijimtarisë sonë folklorike. Drejtori artistik Gerti Druga shprehet se dhe në Gjermani do të […]

19Nën/2018
2 Nëntor 2018 – ATSH – “Nëntori Shqiptar 2018”, trupa e Ansamblit Popullor në Mynih

“Nëntori Shqiptar 2018” në Gjermani starton në qytetet Esen dhe Mynih më 16 dhe 19 nëntor, ku trupa e Ansamblit Popullor do të dhurojë disa nga perlat e folklorit shqiptar. Ministria e Kulturës vazhdon të financojë dhe promovojë me anë të koncerteve të ndryshme, vlerat kulturore dhe artistike të shqiptarëve në botë. Ministri i Shtetit […]

16Jan/2019
29 Dhjetor 2018 – Top Channel – Një Gala magjike me valset dhe pjesët më të bukura të Strauss dhe autorëve të tjerë vjenez.

“Allez Waltzer”, le të vallëzojmë të gjithë në tingujt e valsit të mrekullueshëm austriak, për të përmbyllur kështu edhe një vit të gjatë bashkëpunimesh, ndërmjet kulturave të dy vendeve, të Austrisë dhe Shqipërisë. Vjen kështu kjo mbrëmje gala nga Teatrin Kombëtar të Operas dhe Baletit, për të përmbyllur edhe këtë kalendar të këtij viti artistik, […]

16Jan/2019
19 Dhjetor 2018 – KONICA – PREZANTOHET GRAND GALA “ALES WALZER” NË TKOB

Grand Gala “Alles Walzer” u prezantua sot në konferencën për shtyp në prani të Ministres së Kulturës, Znj.Mirela Kunbaro, Ambasadorit të Austrisë, Z.Johann Sattler, Drejtoreshës së Përgjithshme të Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit, Znj.Zana Cela dhe koreografit, Z.Renato Zanella.  “Ky event, është konceptuar si simbolika e ritmit dhe energjisë së teatrit tonë, si një […]

16Jan/2019
19 Dhjetor 2018 – RTSH – Alles Waltzer – Të gjithë të kërcejmë! Motoja e Ballos Vjeneze

Alles Waltzer – “Të gjithë të kërcejmë!” Kjo është motoja e Ballos Vjeneze, një grand gala që sjell edhe këtë fundvit stafin e TKOB-së në Pallatin e Kongreseve, më 28 dhjetor. Ky event sjell nga Austria koreografin dh regjisorin Renato Zanella, por edhe dirigjentin Claudio Buchler. Një mbrëmje plot me kërcime, muzikë vjenze dhe vokale, që […]

16Jan/2019
8 Dhjetor 2018 – ATSH – “Të gjithë e duan Agim Krajkën”, mblodhi 140 artistë me muzikën e tij

Teatri Kombëtar i Operës, Baletit dhe Ansamblit Popullor sollën mbrëmë në skenë koncertin “Të gjithë e duan Agim Krajkën”.Koncerti në nder të mjeshtrit të muzikës Agim Krajka ishte dhe në përmbyllje të 60-vjetorit të Ansamblit Popullor. ”Kemi një vit që celebrojmë me performanca të shumta 60-të vjetorin e Ansamblit Popullor të Këngëve dhe Valleve, për […]

16Jan/2019
8 Dhjetor 2018 – Shqiptarja.com – Të gjithë e duan Agim Krajkën’, koncert me këngë dhe valle të kompozitorit, tek ArTurbina

“Të gjithë e duan Agim Krajkën” bëri bashkë miqtë, familjarët edhe kolegët në ArTurbina. Në skenë u prezantuan këngët, vallet dhe muzika që kompozitori Krajka ka shkruar dhe orkestruar gjatë jetës së tij. Presidenti i vendit e dekoroi me titullin “Nderi i Kombit”. Mbrëmja gala “Të gjithë e duan Agim Krajkën” bëri bashkë miq, dashamirës dhe […]