takimi

Po ndodh tani ne sallen Tefta Tashko ne Ministrine e Kultures, pergatitja e takimit te Kryeministrit te Shqiperi Edi Rama, ne prezencen e Ministres se Kultures Mirela Kumbaro dhe Drejtoreshes se Pergjithshme te TKOBAP, Zana Cela per vleresimin e talenteve te reja shqiptare, ne fushen operistike te cilet kane arritur te perfaqesojne denjesisht artin shqiptar ne skenat me elitare ne muzikes operistike boterore.

Shih në Facebook

takimiiiiiiiiiii

 

Ne Ministrine e Kultures ne prani te Kryeministrit Edi Rama, te Ministres se Kultures, Mirela Kumbaro, Drejtoresha e Pergjithshme e TKOBAP, Zana Cela hap takimin per vleresimin e artisteve te rinj te skenes operistike shqiptare, si Enkelejda Kamani dhe Klodian Kacani dhe te gjithe artisteve te tjere te skenes operistike shqiptare, per sukseset e tyre te fundit edhe skenat operistike boterore.

Shih në Facebook

takimi2

“Epoke e re e operas shqiptare, ku skena operistike shqiptare eshte kthyer ne diskutim te cdo dite,”: e quajti Ministrja e Kultures, Mirela Kumbaro suksesin e jashtezakonshem te TKOBAP ne kete periudhe, qe sipas Ministres Kumbaro, eshte periudha me e arte e saj ne vitet e fundit.

Shih në Facebook

takimi3

Pas fjales se saj te rastit, Enkelejda Kamani perlotet ne fund te performances se saj, e cila rikonfirmon dhe njehere se arti nuk njeh kufij, as artistike dhe as gjeografike. Ajo di te enderroje, por guximi e beri te fluturoje pertej dhe te kape endrren.

Shih në Facebook

takimi4 takimi5

“Kur ne shohim yjet ne skene, harrojme dhe nuk shohim se cfare ata yje heqin per te shndrritur. Dua tju siguroj se kur ndodhin gjera te ketyre permasave eshte nje motivim shume i madh dhe per ne, sepse ndjehemi me keq per shume gjera qe u lane pa u bere nder vite,” – u shpreh kryeministri Edi Rama ne fjalen e tij, duke vleresuar maksimalisht suksesin e Enkelejda Kamanit, nje yll i skenes operistike shqiptare, qe po pergatit shkelqimin e saj ne skenat nderkombetare.

Shih në Facebook

takimi6

Ceremonia e sotme kushtuar forces se talentit te brezit te artisteve te rinj, u mbyll me performancen e sopranos Enkelejda Kamani dhe tenorin Klodian Kacani.

Faleminderit Enkelejda. Lindja e një ylli të ri shqiptar në skenën e muzikës botërore, është një lajm gjithnjë i gëzueshëm për kombin tonë dhe një arsye më shumë, për të besuar se asgjë nuk është e pamundur, me besim, kurajo, punë e sakrifica

Shih në Facebook

 

Takimi me kryeministrin Edi Rama për vlerësimin e talenteve të reja shqiptare