Teatri Kombetar i Operas, Baletit dhe Ansamblit Popullor
Teatri Kombetar i Operas, Baletit dhe Ansamblit Popullor added 6 new photos.Tuesday, January 23rd, 2018 at 5:16am
Opera “Carmen”
30,31 janar dhe 1,2,3 shkurt
Ne Pallatin e Kongreseve - ora 19:00

Pas 16 vjetesh Anbeta Toromani rikthehet ne skenen shqiptare, fale fteses se TKOB per te qene pjese e kastit te operas “Carmen”.

Te gjithe e mbajne mend vajzen ambicione, balerinen e cila nuk rreshte se punuari, qe pas studimeve ne Akademinë e Arteve për balet, Anbeta u specializua në Baku, Azerbajxhan. Kthimi ne Shqiperi e gjen Teatrit të Operas dhe Baletit si soliste e parë duke intepretuar rolet kryesore në balelet të famshme si: "Giselle", "Don Kishoti" "Hirushja", "Paquita", "Carmen" etje. Largimi ne Itali ne vitet 2002-2003 e ben pjese mori pjesë te spektaklit fanoz “Amici” të Maria de Filipit, duke u bere nje prej figurave me te njohura te skenes italiane te baletit. Aty u zgjodh nga regjisori Patrick Rossi Gastaldi për të kërcyer në skenë e tij "L'Histoire du soldat" me balerinin Rocco Papaleo.

Gjatë karrierës së saj artistike ka fituar shumë çmime si Çmimi “Gino Tani” ne (2004) çmimin “Danza & Danza” (2005).

Karriera e Anbeta Toromanit do te shoqerohej me ftesa te shumta për të kërcyer në Teatrin “Sferisterio di Macerata” në shfaqjen "Macbeth", me regji të Pier Luigi Pizzi dhe koreografi nga Gheorghe Iancu, dhe më vonë në "Carmen", me koreografi nga Gheorghe Iancu dhe regji të Dante Ferretti.

Në verën e vitit 2009 ka qënë protagoniste e "Anbeta & José - Tour 2009" pjesë e së cilës ishin një grup valltarësh nga kompanitë më të mira në botë. Në 2010, është e ftuar nga Teatro “San Carlo” në Napoli për të interpretuar në disa netë Gala dhe ne Teatrin “Sferisterio e Macerata” për shfaqjen "I Lombardi all'ultima crociata" me regji nga Pier Luigi Pizzi dhe koreografi të Gheorghe Iancu.

Në vitin 2012 Anbeta behet pjese e shfaqjeve Gala në Parma, Udine për Kryqin e Kuq Italian për ti ardhur në ndihmë viktimave të tërmetit duke interpretuar pjesë nga “Carmen” dhe “Romeo dhe Xhulieta” me koreografi të Mastro Amedeo Amodio. Në vitin 2013 ka interpretuar në Teatrin e Operas së Bratislavës në shfaqjen "Romeo dhe Xhulieta” nga Massimo Moricone dhe në Teatrin “San Carlo” baletin" Arrëthyesi ". Në vitin 2014 interpreton në "Mozart Requiem " për Teatrin San Carlo të Napolit.

Në vitin 2015 Anbeta vijon te interpretojë për Teatrin “San Carlo” në shfaqjet “Arrëthyesi” , "Otello" dhe “Giselle” dhe në Teatrin Massimo të Palermos interpreton në shfaqjen “Coppelia” te cilen e risjell ne 2016 per teatrin “San Carlo”, teatrin “Verdi” në Trieste dhe Teatrin “Regio” në Parma.

Nga tetori i viti 2016 deri në shkurt të viti 2018 Anbeta është pjesë e nje turneu te shfaqjes se baletit “Arrëthyesi” të koreografit Amedeo Amodio, turne i cili vijon në teatrot kryesore italiane.

Vijon shitja e biletave ne sportelin e Pallatit te Kongreseve. Nxitoni te merrni bileten tuaj ose te rezervoni me nje mesazh ne inbox, ose mund te lidheni direkt me biletarine ne numrin 042233225.

Bileta kushton 1000 leke.
Ju mirepresim!
Teatri Kombetar i Operas, Baletit dhe Ansamblit Popullor
Teatri Kombetar i Operas, Baletit dhe Ansamblit Popullor added 2 new photos.Tuesday, January 23rd, 2018 at 12:27am
Opera "Carmen"
30,31 janar dhe 1,2,3 shkurt
Në Pallatin e Kongreseve - Ora 19:00

Pak ditë na ndajnë nga CARMEN, shfaqje e cila ka unifikuar një ekip artistësh të shquar,kombetare dhe te huaj që duan me gjithë shpirt të japin më të mirën për premierën e parë të sezonit operistik shqiptar – 2018.

Biletat shiten në sportelin e Pallatit të Kongreseve, çdo ditë nga ora 10:00-20:00. Nxitoni të merrni biletën tuaj ose te rezervoni në numrin e telefonit 042233225.

Bileta kushton 1000 leke.

Ju mirepresim!
Teatri Kombetar i Operas, Baletit dhe Ansamblit Popullor
Teatri Kombetar i Operas, Baletit dhe Ansamblit PopullorMonday, January 22nd, 2018 at 9:07pm
Opera "Carmen"
30,31 janar dhe 1,2,3 shkurt / ora 19:00
Ne Pallatin e Kongreseve

Projekti gjigand qe hap sezonin e ri operistik te TKOB. Nje shfaqje e cila nderthur ekselencen shqiptare ne bote, me emrat e medhenj te muzikes operistike shqiptare.

Vijon shitja e biletave ne sportelin e Pallatit te Kongreseve nga ora 10:00 deri ne oren 20:00. Per rezervime mund te na kontakoni me ane te nje mesazhi ne inbox, duke u lidhur direkt me biletarine ne numrin 042233225, ose duke telefonuar ne numrin tone te telefonit 0676327313.

Bileta kushton 1000 leke.

Ju mirepresim!
Teatri Kombetar i Operas, Baletit dhe Ansamblit Popullor
Teatri Kombetar i Operas, Baletit dhe Ansamblit Popullor added 5 new photos.Sunday, January 21st, 2018 at 4:48am
Opera “Carmen”
30,31 janar dhe 1,2,3 shkurt
Ne Pallatin e Kongreseve - Ora 19:00

Vikena Kamenica, mezzo soprano e TKOB vjen ne rolin e Carmen, ne kulmin e pjekurise dhe karrieres se saj artistike. Zbuloni Carmenin e saj, ne nje interpretim brilant, perkrah nje kasti shqiptar dhe nderkombetar qe behen bashke ne kete super produksion te TKOB.

Vijon shitja e biletave ne sportelin e Pallatit te Kongreseve. Nxitoni te merrni bileten tuaj ose te rezervoni me nje mesazh ne inbox, ne numrin tone te telefonit 0676327313 ose mund te lidheni direkt me biletarine ne numrin 042233225.

Bileta kushton 1000 leke.
Ju mirepresim!
Teatri Kombetar i Operas, Baletit dhe Ansamblit Popullor
Teatri Kombetar i Operas, Baletit dhe Ansamblit PopullorSaturday, January 20th, 2018 at 2:52am
Opera "Carmen"
30,31 janar dhe 1,2,3 shkurt
Në Pallatin e Kongreseve - Ora 19:00

Si asnjëherë në një produksion lirik nuk janë angazhuar kaq shumë mund, ide dhe punë.

Si do të jenë 170 kostumet e ideuara nga artisti, kostumografi tejet i talentuar Ardi Asllani?

Po imazhi skenik mbi cilin autor bazohet?

Ka filluar shitja e biletave ne sportelin e Pallatit te Kongreseve. Nxitoni te merrni bileten tuaj ose te rezervoni me nje mesazh ne inbox, ne numrin tone te telefonit 0676327313 ose mund te lidheni direkt me biletarine ne numrin 042233225.

Bileta kushton 1000 leke.
Ju mirepresim!