Shtypi

16Jan/2019
30 Tetor – 2018 RTV KLAN – Ali Pengili sjell “Mozart dhe bashkëkohësit e tij” në Tiranë

Ka prekur skenat më të mëdha ndërkombëtare, por ftesa për të performuar para publikut shqiptar i jep një ndjesi të veçantë. Ali Pengili, përfaqësuesi i ekselencës shqiptare në botë, bashkë me artistët më të mirë të skenës tonë, rikthehet pas 4 vitesh me një vepër te Mozart dhe një bashkëkohësi të tij. “Ishte rasti që […]

16Jan/2019
29 Tetor 2018 – Top Channel Albania – Mozart” mbledh instrumentistët shqiptarë më të njohur në botë

Mozart dhe bashkëkohësit e tij bën bashkë në një koncert ekselencën shqiptare në botë përzierë kjo me eksperiencën e huaj në 31 tetor në Qendrën Kulturore të Katedrales Ortodokse këtu në Tiranë. Koncerti i organizuar nga TKOB sjell në Shqipëri Ali Pengilin, oboisti, që ka interpretuar në orkestrat e Kinës, Evropë e sot në Francë. […]

16Jan/2019
29 Tetor 2018 – ABC NEWS – “Mozart dhe bashkekohesit e tij” bashkon ekselencën shqiptare

Vjen në Tiranë instrumentisti shqiptar i njohur ndërkombëatrisht Ali Pengili. Oboisti do të interpretojë ne koncertin “Mozart dhe bashkëkohësit e tij” shoqëruar nga orkestra e TKOB, e cila drejtohet nga francezi Martin Lebel. Koncerti “Mozarti dhe bashkëkohësit e tij”, bën bashkë ekselencën shqiptare që performon në skena të ndryshme botërore me artistët e njohur të […]

16Jan/2019
24 Tetor 2018 – Urban Lajme – “Lakuriqi i natës” me muzikën e Strauss dhe valset vjeneze, në skenën e Pallatit të Kongreseve për publikun

Lakuriqi i natës” me muzikë të Johann Strauss dhe libret të Carl Haffner e Richard Genne vjen në skenën e Pallatit të Kongreseve për publikun. Sonte është mbrëmja e tretë, që shfaqja vijon në skenë dhe interpretojnë artistë të njohur. Regjia dhe koreografia e veprës është nga Renato Zella. Ndryshe nga operat e mëdha, opereta, […]

16Jan/2019
23 Tetor 2018 – Ora News – Opereta “Lakuriqi i natës” vijon me sukses edhe natën e dytë

Edhe natën e dytë, opereta e Johann Strauss “Lakuriqi i natës” ka dhuruar një shfaqje mbresëlënëse për publikun në Pallatin e Kongreseve.  Dita e fundit që artistët shqiptarë do shpalosin vlerat e një vepre ikonë të muzikës klasike është data 24 tetor.  “Lakuriqi i natës” është produksioni më i madh i Teatrit të Operas dhe […]

16Jan/2019
21 Tetor 2018 – Vizion Plus – Rikthehet “Lakuriqi i natës”, ndërthurje e baletit me teatrin

Muzika e shumë duartrokitur e Shtrausit dhe valset e jashtëzakonshme vjenezë do të jehojnë këtë të hënë në mbrëmje në Pallatin e Kongreseve. Nën titullin “Lakuriqi i natës”, orkestra, solistët, balerinët dhe kori i Teatrit të Operas dhe Baletit ngjiten të gjithë bashkë në një skenë për këtë operetë. Edhe pse është rivendosur në shumë […]

16Jan/2019
17 Tetor 2018 – Syri.Net – Opereta e famshme e Strauss, ‘Lakuriqi i natës’, shfaqet në Tiranë

TKOB risjell në skenën e Pallatit të Kongreseve, operetën më të famshme të Strauss – “Die Fledermaus” (Lakuriqi i natës) në 22,23 dhe 24 tetor – ora 19:00 në Pallatin e Kongreseve. Kjo shfaqje është produksioni më i madh skenik i TKOB për vitin 2018, e cila bën bashkë të gjitha trupat artistike të tij: […]

16Jan/2019
15 Tetor 2018 – Shqipfm.al – “Lakuriqi i natës”, 3 netë të jashtëzakonshme nën operetën e bukur!

Opereta “LAKURIQI I NATES” vjen per publikun shqiptar ne datat 22,23 dhe 24 tetor, ora 19:00 ne Pallatin e Kongreseve. Valset, ariet dhe muzika më e bukur e Strauss vijne të mbledhura bashkë në një vepër të vetme. Me interpretimin e shkëlqyer të solistëve të TKOB, publiku artdashes do te kete mundesine te shijoje tre […]

16Jan/2019
4 TETOR 2018 – KONICA – “Lakuriqi i Natës” rikthehet në skenë

Pas suksesit me rikthimin në skenë të Operës “Carmen”, Teatri Kombëtar I Operas dhe Baletit do të rikthejë në skenë një tjetër pjesë të mrekullueshme dhe shumë të dashur për publikun. Opereta “Die Fledermaus” (Lakuriqi i Natës) rikthehet në Pallatin e Kongreseve në tre netë të jashtëzakonshme (22,23 dhe 24 tetor ne oren 19:00). Kjo […]

12Tet/2018
GAZETA 55 – Opera “Carmen”, dy mbrëmje në teatrin e Korçës

Opera “Carmen” për dy mbrëmje me radhë në skenën e teatrit të Korçës. Vepra e George Bizet pas Pallatit të Kongreseve do të jetë në teatrin “Andon Zako Çajupi” mbrëmjen e së premtes dhe të shtunës. Kjo shfaqje ka angazhuar një kastë të njohur artistësh, bashkëpunim mes Teatrit të Operës dhe Baletit dhe Teatrit të […]

12Tet/2018
KONICA – REKORD BILETASH TË SHITURA “Carmen” shkon në Korçë

Opera “Carmen” do rihapi dyert për publikun në datat 27,28,29 dhe 30 shtator dhe riktheu në skenë sopranon e dashur për publikun shqiptar, Vikena Kamenica. Këtë herë nën dirigjimin e serbit Dejan Savic dhe regji të të mirënjohurit Gëzim Myshketa, Opera “Carmen” arriti një tjetër sukses. Duke parë interesin e madh të publikut për të […]

12Tet/2018
TKOB nis sezonin e ri. “Carmen” vjen në skenën e Pallatit të Kongreseve

Intesitet emocional, interpretim vokal dhe kërcimet të zjarrta këtë herë do të konkretizohen në një bashkëpunim ndërmjet TKOB dhe Teatrin Nacionale të Operas të Serbisë. “Carmen”, vepra operistike e renditur si e para në repertorin e gjithë teatrove në botë, rivjen në Pallatin e Kongreseve që prej 27 shtatorit. “Do të vijë ndoshta edhe më […]